Domov Nápady a návody (DIY) Polyester, polyakryl – prečo im dať zbohom?

Polyester, polyakryl – prečo im dať zbohom?

od Omnio
Polyester vs. bavlna, oblečenie rôznych materiálov a farieb

Oblečenie je s nami všade (skoro 🙂 ), a preto je nutné venovať mu pozornosť rovnako ako strave alebo kozmetike. Na Slovensku zloženie oblečenia rieši len malá skupina ľudí, ostatnými možno považovaní za eko-maniakov. Nie som 100% ekologická a asi ani nebudem, ale samú ma zaujímalo, ako to s tými materiálmi vlastne je. Čo nosiť, aby som bola zdravá ja, aj moja pokožka. U nás sa o tom nepíše, keď si dáte tieto veci do googlu, vyhodí Vám stránky, kde sa píše o tom, ako je umelé vlákno úžasné, nekrčivé a zdravé… ale vzhľadom na to, že sme pozadu o pol storočia, je to pochopiteľné. Pre tých, čo chcú vedieť fakty.. pre tých je tento článok. Možno tu nájdete viac chemických názvov, ako by bolo treba, ale dôležitá je hlave pointa.

 

Čo nenosiť / nosiť obmedzene?

Polyester

Asi najhoršia a zároveň najpopulárnejšia zložka oblečenia. Čistý je na pokožke cítiť umelinou, preto sa často mieša napr. s bavlnou. Polyester má kopec výhod, je nekrčivý, dobre schne, hromadí sa v ňom menej mikróbov (ktovie prečo? 🙂 ). Ale čistý polyester je skoro úplne nepriedušný, čo je samo o sebe dôvod k jeho nenoseniu.

A z čoho taký polyester vzniká? Z ropného oleja a etanolu, ktoré prejdú rôznymi chemickými procesmi a konečný produkt by mal byť teoreticky chemicky stály a čistý. Či je to tak, môžete pochybovať spolu so mnou. V chemickom procese syntézy polyesteru nájdeme karcinogénne látky a toxické látky (etylén, acetaldehyd, etylen oxid, etylen glykol, tereftálovu kyselinu). Všetky tieto ostávajú ako chemické reziduá v našom oblečení. A keby aj nie, pracovníci vo fabrikách na polyester s nimi prichádzajú dennodenne do styku a je nutné ich likvidovať, tak aby neničili prírodu (či sa to robí a či je to celkom možné, posúďte sami). To že plasty, medzi ktoré polyester patrí, sú karcinogénne, bolo dokázané na bunkách rakoviny prsníka, ktoré sa množili rýchlejšie v polyesterovej skúmavke ako v sklennej. (Dr. Ana Soto, Dr. Carlos Sonnenschein;Environmental Health Perspectives, 1991). Dobré je vedieť aj že polyester je silno horľavý (čo sa pri výrobe potláča toxickou chemikáliou).

Kontakt s polyesterom akútne spôsobuje vyrážky, začervenanie, svrbenie atď. Pri dlhodobom nosení môže spôsobiť zníženie počtu spermii, problémy s dýchacím systémom alebo zmeny správania. A samozrejme polyester je náročné recyklovať i rozložiť.

Lurex

Táto sranda je vlastne hliník s navrstveným polyesterom.. mňam.

Polyakryl

(Polyakrylamid)

Ide o lacnú náhradu vlny. Ďalšími vlastnosťami sa však vlne na míle vzďaľuje. Nehreje, je nepriedušný, nežiaduce pachy skôr zadržiava a „elektrizuje“, čím priťahuje nečistoty. Polyakryl môže obsahovať stopy svojho moneméru akrylamidu (zložka, ktorá sa spája do veľkého reťazca, ktorý tvorí polyakrylamid). Polyakryl je úplne bezpečný, ale zvyšky akrylamidu, ktoré bežne dosahujú úroveň okolo 0,1%, sú karcinogénne. Tiež vykazujú známky reprodukčnej toxicity, neurotoxicity ako aj toxicity pre vývoj plodu. Akútne dráždi pokožku podobne ako polyester.

Viskóza

Tiež rayon alebo „umelý hodváb“. Viskóza je celulózové vlákno. Táto celulóza je vyrábaná síranovou technológiou z dreva. Vzniknutá celulóza sa rozpustí hydroxidom sodným (to čím rozpúšťame napr. upchatý odpad). Vznikne látka, ktorá prechádza do kyseliny sírovej a jej soli, kde z nej vzniká vlákno. To sa potom ešte chemicky upravuje.

K výrobe 1 tony vlákna je potrebného 6m3 dreva a 2 tony chemikálií, ktorých zvyšky môžu spôsobovať: vyrážky, svrbenie, začervenanie, zápaly, bolesť hlavy, nevoľnosť, iné bolesti, nespavosť, poškodenia kože, očí, dýchacieho a tráviaceho systému. Dokonca je podozrenie, že aj Parkinsonovu chorobu. Výroba viskózy silno znečisťuje vodu, spomaľuje rast rastlín a skracuje život zvierat.

Elastan

Alebo aj spandex je vyrábaný z polyuretánu pomocou rôznych chemikálii, ktoré môžu spôsobovať alergie a narúšajú zdravie pracovníkov v týchto fabrikách. Elastan neabsorbuje pot a ten spolu s teplom pomáha uvoľňovaniu chemikálii, ktoré spôsobujú časté alergie na elastan. Nepriepustnosť a nahromadený pot tiež podporujú bakteriálne i plesňové infekcie (vrátane tých vaginálnych, ak sa jedná o spodné prádlo). Pri nosení elastanu boli pozorované aj časté zápaly folikúl a impetigo.

Nylón

Podobný príbeh.. ropný produkt, ktorý sa spracováva nebezpečnými chemikáliami, ktorých zvyšky v ňom zostávajú. Je jedným z najmenej eko-friendly materiálov. Je karcinogénny, alergizujúci, môže spôsobiť nevoľnosť, bolesť hlavy či chrbtice, slzenie a škvrny na koži. Neprepúšťa vzduch, takže potenie a alergie sú tu prítomné podobne ako nylónu. Uvoľňuje sa z neho formaldehyd (toxický karcinogén). Jeho výroba podporuje skleníkový efekt.

Nasledujúca tabuľka má za úlohu Vás zhroziť a motivovať k prečítaniu pokračovania tohto článku. Ten je o tom, čo teda nosiť, keď toto nechcete.

Vaše Omnio 🙂

 

Použitá chemikália pri výrobe a jej možné účinky
kyselina sírová viskóza vyrážky, svrbenie, začervenanie, zápaly kože
sírouhlík uvoľňovaný z viskózy nevoľnosť, bolesti hlavy, hrude a svalov, nespavosť
kyselina dusičná viskóza poškodenia kože, očí, dýchacieho a tráviaceho systému
etylénglykol polyester srdcové ťažkosti
hexametyléndiamín nylón podráždenie kože, očí, nosa, hrdla a pľúc, poškodenie obličiek a pečene, neplodnosť u mužov
dimetylformamid polyakrylamid vyrážky a poškodenia pečene
formaldehyd elastan, polyakrylamid, nylón, polyester kožné alergie, slnenie, karcinogén
síran bárnatý polyester, nylón, elastan, polyakrylamid škvrny na koži, zápaly kože, nevoľnosť, bolesť hlavy a chrbtice
kyselina tereftalová polyester karcinogén
akrylonitril polyakrylamid karcinogén, neurotoxicita

 

NOVINKY A BONUSOVÝ OBSAH PRIAMO NA MAIL?

Nespamujem! Prečítaj si informácie o ochrane súkromia.

Leave a Comment

MOHLO BY ŤA BAVIŤ