Hurá, je tu jar a s ňou zber byliniek a čerstvé produkty z nich. My začíname podbeľom, žeruchou a mladou žihľavou.
Podbeľ liečivý
Podbeľ poznáme všetci, hlavne ako čajovinu na kašeľ, aké sú však jeho ďalšie možnosti využitia? To hneď prezradíme, ale najprv.. podbeľ nájdete skôr na vlhkejších ale slnečných miestach. Čo miluje najviac je jemne narušená pôda, napr. miesta v lese, kde sa rezalo drevo, priekopy. Pokiaľ máte takú možnosť vyhnite sa však zberu pri cestách či vlakových tratiach, hoci sa Vám tam bude núkať.
V teplejších oblastiach začína kvitnúť podbeľ už v marci, v chladnejších ho však ešte nájdete hodne. Zbierame kvety za sucha a ideálne krátko po obede 🙂
Podbeľ a jeho účinok
Účinok podbeľa proti kašľu má na svedomí sliz, ktorý jeho kvet obsahuje. Tento sliz pôsobí ochranne na sliznice i pokožku (vrátane ľahších popálenín či ekzémov). Kvet tiež pôsobí protizápalovo, podporuje vykašliavanie a tíši kŕče.
Ak sa rozhodnete používať podbeľ vnútorne mám pre Vás upozornenie: konzumujte ho len usušený (sušením sa odstránia nežiadúce alkaloidy, resp. preváraním), neužívajte ho dlhodobo a najlepšie v zmesi do 15%. Pre deti do 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy nie je vhodný.
Podbeľ – čo okrem čaju?
Sirup na kašeľ
- uzatvárateľná nádoba
- usušené kvety podbeľa
- med
Pohár naplníme kvetmi a zalejeme 1 cm nad medom. 2 mesiace necháme v tieni, kvety môžeme odtrániť.
Podbeľový olej
– recept nájdete v staršom článku tu. Následne, si môžete takýto olej vmiešať do svojho krému na napr. na ekzém.
Tak veľa síl do zberu 🙂
Vaše Omnio