Sedmokráska obyčajná

od Omnio
sedmokráska

Nie nadarmo nesie názov tejto rastliny v sebe krásu, sedmokráska je súčasťou skrášľovania už stáročia. Poďme si o nej povedať viac.

Sedmokráska obyčajná – nie je zas tak obyčajná (zber)

Malá, ale nápadná rastlina. Zbierame len druh so stonkou do 2cm, pestované plnokveté formy nie sú vhodné na zber. Rastie snáď všade a zbiera sa skoro celý rok. Podobne ako mnohé iné rastliny má podľa tradícií najvyšší obsah účinných látok okolo Jána (24.6.). Často ju nájdeme aj v našej bezprostrednej blízkosti, keďže má rada trávnaté porasty. Nezabudnite však, že všetky rastliny zbierame na vhodných miestach. Pri ceste, pri postrekovaných poliach, na mieste kde sa pasie dobytok a podobne sa zberu radšej vyhnite. Zbierame kvet, prípadne vňať.

Chcete získať (seba)lásku, noste pri sebe sedmokrásku (účinky a použitie)

Táto povera pekne sedí k tomu, ako mám v hlave uloženú sedmokrásku ja. Vždy si ju prestavím v pleťovej maske alebo len tak na tvári vo forme obkladu. Sedmokráska má skutočne rokmi overené účinky na pleť. Pôsobí proti zápalu a zároveň sťahujúco a hojivo. Používa sa na vyrážky, vredy predkolenia a celkovo na zle sa hojace rany. Zvonka ju môžeme použiť ako odvar, obklad či kúpeľ. Nie je vhodná do otvorených rán. Do produktov na starostlivosť o pleť môžeme použiť olej zo sedmokrásky, ktorý obnovuje pevnosť pokožky a podporuje v nej krvný obeh. Zlepšuje vstrebávanie podliatin a pocit ťažkých nôh a pôsobí aj preventívne proti striam.

Čo ale mnohí nevedia, sedmokráska je účinná i zvnútra. Nie len ako dekorácia šalátov, ale i ako liečivý odvar. A to samotná, ale najmä v zmesiach, pretože nie sú známe jej toxické účinky a pekne podporuje účinok ostatých bylín v zmesi. Pije sa na podporu vykašliavania a odhlienenia.  Sedmokráska môže znižovať krvný tlak.

sedmokráska

Chcem si zo sedmokrásky niečo pripraviť! Nech sa páči.. (recepty)

Čaj na odhlienenie a vykašliavanie

3% zápar (1 KL (kávovú lyžičku) zalejeme v šálke horúcej vody a pijeme 2-3 šálky denne

Zápar na obklady

10% zápar (cca 3-4 KL na šálku alebo trojčlenka priatelia) (30 minút lúhujeme) alebo odvar (10 minút varíme a 15 lúhujeme) z čerstvej vňate

Zmes na lepšie vykašliavanie

Sedmokrásku môžete skombinovať s prvosienkou, divozelom.

Podpora liečby zápalu horných dýchacích ciest

Tu môžete sedmokrásku zmiešať s materinou dúškou, tymiánom, mätou, anízom či feniklom.

Pri zápale hrdla

Na boľavé hrdlo zmiešajte sedmokrásku s ibišom, lišajníkom islandským.

Sedmokráskový sirup

Príprava je rovnaká ako u púpavového medu.

sedmokráska

Sedmokráskový špenát

Mladé lístky sedmokrásky posekáme na drobnejšie, umyjeme a podusíme.  Spravíme si základ – cibuľku opražíme na tuku, zaprášime múkou a pridáme udusenú sedmokrásku a vajcia podľa chuti. Dochutíme soľou, korením a cesnakom.

Ďalšie využitie v kuchyni

Sedmokráska sa hodí v podstate do akéhokoľvek zeleninového šalátu či bylinkového tvarohu. Z púčikov naložených v soli môžeme vyrobiť falošné kapary (recept nájdete v článku o púpave).

NOVINKY A BONUSOVÝ OBSAH PRIAMO NA MAIL?

Nespamujem! Prečítaj si informácie o ochrane súkromia.

MOHLO BY ŤA BAVIŤ