U nás sú výhonky smreku obyčajného používané najmä na kašeľ vo forme sirupu. Vedeli ste však, že smrekové výhonky a jedlé ihličie všeobecne sú výborným zdrojom vitamínu C? A aj preto som pre vás zozbierala týchto 17 receptov a spôsobov využitia smrekových (a iných) výhonkov.
Čo smrekové výhonky obsahujú?
Okrem spomenutého vitamínu C, sú to najmä minerály, rôzne flavonoidy (kvercetín, kamferol…), silice a iné rastlinné metabolity. Čo sa Céčka týka, obsahuje ho 3x viac než napríklad citrón. Je teda zaujímavého ho spracovať čo najšetrnejšie a počas sezóny zaradiť aj do bežného jedálnička.
Smrekové výhonky – účinky
Čerstvé smrekové výhonky sú predovšetkým výborným antioxidantom a prevenciou voči respiračným chorobám. Terpény (silice) obsiahnuté v smrekových výhonkoch pôsobia antisepticky, antibakteriálne a pomáhajú riediť hlien. Ich tradičné využitie na kašeľ je teda opodstatnené, najmä na vlhký typ. Používajú sa aj na hojenie rán a rôznych kožných infekcií ale i na podporu tvorby tráviacich štiav. Niektoré obsiahnuté látky by mohli pomôcť aj od chronickej bolesti, lepším variantom je však smreková živica. Nežiadúce účinky a obmedzenia nie sú známe. Tehotné ženy by však vzhľadom na silice nemali zbytočne riskovať. Pri dlhšom užívaní je lepšie robiť si prestávky alebo užívať aj bylinky s iným mechanizmom účinku.
Zber smrekových výhonkov s ohľadom na prírodu
Sezóna smrekových výhonkov záleží od počasia, obzerať sa po nich môžete už od prvých teplých aprílových dní. Zbierame maximálne 5 cm dlhé mladé výhonky – záleží od použitia. Pri zbere platia jednoduché zásady: nezbierame koncový vrchný výhonok (ten, čo rastie kolmo hore) a zbierame s mierou. Stromček používa výhonky k rastu, teda ak chceme byť maximálne ekologický, môžeme zbierať výhonky, ktoré budú časom tieniť a obmedzovať v raste okolité stromy.
Recepty zo smrekových výhonkov – 17 najlepších
Môžeme síce ich jesť priamo zo stromu, ale ich využitie v kuchyni tiež stojí za vyskúšanie.
Smrekový sirup – rôzne variácie
Klasický sirup zo smrekových výhonkov presypaných cukrom
- smrekové výhonky
- cukor
- skorocelové lístky (nemusia byť)
- kúsok alkoholu (nemusí byť)
- výhonky opláchneme (ja neoplachujem) a necháme oschnúť;
- vo vrstvách ukladáme do uzatvárateľného pohára. Prvou vrstvou je cukor, potom 2 hrste výhonkov, 2 cm vrstva cukru a tak ďalej (do každej vrstvy môžeme pridať skorocelové lístky). Vždy dobre zatlačíme. Snažíme sa úplne naplniť pohár a skončiť vrstvou cukru;
- prázdnu časť pohára a viečko môžeme potrieť silným alkoholom, dobre uzavrieme;
- necháme odležať pri izbovej teplote na slnku minimálne 2 týždne;
- keď sa začne tvoriť viac tekutiny, dbáme na to, aby boli výhonky stále ponorené;
- nakoniec scedíme cez gázu a tú ešte poriadne vyžmýkame (niekto ešte pridáva kúsok alkoholu pre dlhšiu trvanlivosť);
- skladujeme dobre uzavreté v chlade a tme;
- pri kašli alebo ako prevenciu užívame 1 polievkovú (deti 6 – 12 rokov 1 kávovú) lyžičku 3 -4 x denne, napr. do mierne vychladeného čaju;
- možno vás napadne spraviť tento recept s medom. Med však pri vyššej vlhkosti, ktorú získa zo smrekových výhonkov začne kvasiť – fermentovať, čo je samozrejme fajn, ale treba tomu prispôsobiť postup (pozri ďalej);
- ja som tento recept zvykla robievať aj s plátkami citrónu, ktorý slúžil ako konzervant. Postup je rovnaký, len do každej vrstvy idú citrónové kolieska.
Hustý varený sirup zo smrekových výhonkov
- smrekové výhonky
- cukor (1/2 kg na 1l vody)
- chemicky neošetrený citrón
- prevarená voda
- výhonky necháme pár hodín odstáť a zalejeme vodou (objem vody si poznačte);
- pridáme citrón alebo limetku na kolieska a necháme 20 minút prevrieť zakryté pokrievkou;
- do druhého dňa necháme stáť;
- precedíme cez gázu a vyžmýkame, pridáme cukor a varíme do zhustnutia (cca 2 hodiny);
- medzitým si pripravíme čisté poháre (môžeme ich dať na horúci program do umývačky alebo poriadne umyť a opláchnuť horúcou vodou);
- horúci sirup naplníme do pohárov a na 5 minút ich otočíme hore dnom;
- ja ich ešte do vychladnutia zabalím do deky;
- skladujeme cca 1 rok;
- pri kašli alebo ako prevenciu užívame 1 polievkovú (deti 6 – 12 rokov kávovú) lyžičku 3 -4 x denne napr. do mierne vychladeného čaju.
Fermentovaný med zo smrekových výhonkov
- med (cca 1:1 k smrekovým výhonkom)
- smrekové výhonky
- lístky skorocelu (nemusia byť)
- alkohol (nepovinné – na predĺženie trvanlivosti)
- všetko spolu zmixujeme na jemno a necháme fermentovať niekoľko týždňov (minimálne 2);
- môžete ich aj precediť, ale bola by to škoda;
- takýto medík môžeme užívať ako medicínu alebo na ochutenie ďalších jedál.
Tinktúra zo smrekových výhonkov
Samozrejme, ako skoro zo všetkého, môžeme aj zo smrekových výhonkov spraviť tinktúru. Nechajte ich však deň-dva preschnúť, aby sa znížil obsah vody. Postup nájdete v článku o výrobe tinktúr. Túto tinktúru môžete podobne ako sirup užívať zvnútra (dávkovanie v článku o tinktúrach) alebo ju môžete použiť na boľavé miesta zvonka.
Lekvár zo smrekových výhonkov
Klasickým spôsobom si pripravíte lekvár s cukrom, želatínou a troškou citrónovej šťavy pre lepšie tuhnutie. Recept pridám čoskoro.
Maslo so smrekovými výhonkami
Rozmixovaním smrekových výhonkov v pustenom masle alebo v ghee si vyrobíte chutnú variáciu bylinkového masla, s ktorým môžete ďalej experimentovať.
Macerát so smrekovými výhonkami
Smrekové výhonky, ale aj hociktoré jedlé ihličie môžete jednoducho nechať cez noc macerovať vo vode izbovej teploty. Ráno stačí precediť (medzi zubami alebo cez sitko) a vypiť.
Kvasené smrekové výhonky
Smrekové výhonky môžete fermentovať spolu s bežnou zeleninou. Keď nájdem najchutnejšiu variantu, určite ju sem doplním. Zatiaľ skúšaj/me…
Smrekové výhonky ako korenina
Smrekové výhonky môžete použiť namiesto rozmarínu k rybe alebo mäsu. Za vyskúšanie stojí ich použitie v šaláte, v smoothie či v polievke.
Soľ či cukor so smrekovými výhonkami
Smrekové výhonky jednoducho zmixujeme nadrobno so soľou alebo cukrom. Ak chceme ultra jemnú konzistenciu, necháme bylinkovú soľ či cukor v tenkej vrstve vysušiť a následne ešte raz najemno pomelieme. Uskladňujeme ich vo vzduchotesných obaloch.
Smrekový čaj či (inhalačný) odvar
Čaj je jasný, čo ale stojí za vyskúšanie je kombinácia so škoricou. Odvar na naparovanie robíme koncentrovanejší než čaj, necháme krátko zovrieť a odstavíme. Následne inhalujeme 10 – 15 minút. Môžeme ho samozrejme aj piť. O naparovaní resp. o inhalovaní som písala pre Záhradkára.
Smrekové výhonky na sladko
Výhonky v čokoláde, nanuky či rôzne dezerty. So smrekovými výhonkami sa dá čarovať aj pri pečení či varení.
Ich kyslastá chuť v spojení s čokoládou či v koláči je proste mňam.
Pre inšpirácie tohto tipu sleduj môj instagram @omnio.sk.
Najjednoduchšie…
Smrekové výhonky si môžete aj zamraziť alebo nasušiť – ja to síce nerobím, lebo sa snažím využívať sezónne zdroje. Ale vytiahnuť v zime z mraziaku takúto pochúťku je iste fajn.
Smrekové mazanie na boľavé svalstvo
Zo smrekových púčikov si môžeme pripraviť aj známy ľudový liek – smrekový olej či masť. Princíp nájdete v článku o príprave bylinných olejov.
Iné výhonky a jedlé časti ihličnanov
Zbierať môžete aj smrekové či borovicové samčie šištice (tie najmenšie sú najchutnejšie a celkovo sú fajné kým nepúšťajú peľ). Vyskúšať môžete samozrejme aj výhonky borovice či smrekovca. So smrekovcom však opatrne ak máte problémy s obličkami, v malých množstvách pomáha, vo veľkých môže dráždiť.
P.S. ak tieto recepty vyskúšate, budem rada za každú spätnú väzbu či fotku – inšpirujme sa navzájom
Klára
Zaujímavé zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7570650/
https://www.botanyseed.com/post/norway-spruce-for-vitamin-c
https://bhma.info/indications/coughs-colds-flu/norway-spruce/
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Picea+abies