Domov Prírodná lekáreňDomáca liečba Tinktúry z bylín – univerzálny recept na domácu výrobu

Tinktúry z bylín – univerzálny recept na domácu výrobu

od Omnio
Tinktúry z bylín

Tinktúry sú jedny z najúčinnejších foriem bylinnej liečby. Pár kvapiek sa vyrovná niekoľkým šálkam čaju. Tinktúry z bylín sú zároveň skvelým spôsobom, ako si zachovať účinnosť čerstvých rastlín. Môžu sa však vyrábať aj zo sušených byliniek, čo je podľa definície jediná správna forma. My však vieme, že z čerstvej bylinky vieme väčšinou vyťažiť viac účinných látok. A tiež efektívnejšie, lebo alkohol bude prenikať tkanivami čerstvej rastliny ľahšie. Za čerstva treba určite spracovávať cesnak medvedí, kapucínku, kapsičku pastiersku, echinaceu alebo ľubovník.

Tinktúry z bylín a alkoholu

Tinktúry z bylínNa výrobu tinktúr je nevyhnutné použiť silný biely alkohol, ktorého koncentrácia sa pohybuje od 40 % do 70 %. Pokiaľ na výrobu použijeme čerstvé rastliny, ktoré pustia vlastnú šťavu, obsah alkoholu v tinktúre bude ešte o čosi nižší. Šoféri alebo rodičia detí však nemusia mať obavy. Pri bežnom dávkovaní tinktúr sa do organizmu dostane menej alkoholu než keď zjete zrelý banán alebo vypijete pohár hroznovej šťavy. Pomer byliniek a alkoholu by mal byť pri čerstvých bylinkách cca 200 až 250 ml alkoholu na 100 g byliniek. U sušených to bude o čosi viac alkoholu, až 400 – 500 ml na 100 g byliniek.

Aký silný alkohol potrebujeme?

Pre väčšinu látok v bylinkách je na extrakciu ideálny 40 – 50 %-ný alkohol. U živicových rastlín alebo tvrdých častí (korene, kôra) je lepšie použiť aspoň 60 %-ný. Naopak u rastlín s obsahom slizu alebo saponínov obsah alkoholu znížime na max 40 %, pretože slizy potrebujú vodu. Ak máme zmes, vyberáme podľa hlavnej účinnej látky. Alebo bylinky naložíme osobitne a zmiešame až hotové tinktúry.

Čerstvé bylinky budeme lúhovať v silnejšom alkohole (50 – 70 %). Vo svojich tkanivách obsahujú vodu a tá nám to zriedi. Pri sušených môžeme naopak siahnuť po slabšom alkohole (40-50 %).

Tinktúry sa dajú vyrobiť aj z glycerolu či octu, čo je zaujímavé najmä pre tehotné alebo osoby s poškodením pečene či napr. epilepsiou.

Tinktúry z bylínTinktúry z bylín – základný recept

  1. vytriedime a použijeme len bezchybné časti rastlín (platí najmä pre čerstvé)
  2. bylinky na chvíľu namočíme do alkoholu a nakrájame na drobno
  3. presypeme do mažiara, zvlhčíme alkoholom a drvíme na kašu (ak treba môžeme ešte pridať kúsok alkoholu)
  4. prelejeme do skleneného pohára, zalejeme zvyšným alkoholom a vzduchotesne uzavrieme (je dobré, keď sú všetky časti byliniek ponorené, ale keďže alkohol je výborný konzervant a budeme často miešať, nie je to nevyhnutné)
  5. pohár umiestnime na teplé miesto, ale nie na priame slnko a necháme 1 až 2 týždne extrahovať
  6. pravidelne (ideálne každý deň) premiešame – naša energie ostane svojím spôsobom v tinktúre 🙂
  7. pre dokonalý výsledok prefiltrujeme 2 krát
    1. cez sitko s gázou alebo jemnou látkou (poriadne vyžmýkame)
    2. cez kávový filter (tu odstránime jemné zvyšky) – tento krok vynechávame u slizovitých rastlín
  8. prelejeme do fľašky z tmavého skla, označíme názvom a dátumom výroby
  9. ideálne je nechať tinktúru aspoň 3 mesiace vyzrieť a potom do 2-3 rokov spotrebovať

Tinktúry z bylín – dávkovanie

Samozrejme sa môže dávkovanie od tinktúry k tinktúre líšiť. Keď však nevieme dohľadať, aké bude to správne. Je dobré mať aspoň nejaké univerzálne.

  • Tinktúry z bylíndospelí – tinktúra z čerstvých bylín: 10 – 15 kvapiek 3 x denne
  • dospelí – tinktúra zo sušených bylín: 20 – 30 kvapiek 3 x denne
  • deti od 1 do 12 rokov – tinktúra z čerstvých bylín: 1 kvapka na rok života 2 x denne (napr. 6 ročné dieťa bude užívať 2 x denne po 6 kvapiek)
  • deti od 1 do 12 rokov – tinktúra zo sušených bylín: 2 kvapky na rok života 2 x denne (napr. 6 ročné dieťa bude užívať 2 x denne po 12 kvapiek)

Výhody tinktúr z bylín

  • v alkohole sa výborne rozpúšťajú látky rozpustné vo vode i v tukoch, ako aj ťažko rozpustné látky ako silice či živice (propolis)
  • doba uvoľňovania a rozpúšťania látok je dlhšia ako napr. pri čaji a teda aj celkové množstvo účinných látok tomu zodpovedá
  • v tinktúre nenájdete žiadne pomocné či technické látky – je to len alkohol, voda a liečivé látky z byliniek
  • alkohol je výborný konzervant a predlžuje dobu spotreby oproti iným formám
  • alkohol tiež podporuje vstrebávanie mnohých liečivých látok z tinktúr do organizmu
  • dávkovanie je rýchle, komfortné a príjemné (môžete si ich pridať aj do nápoja)

K

NOVINKY A BONUSOVÝ OBSAH PRIAMO NA MAIL?

Nespamujem! Prečítaj si informácie o ochrane súkromia.

MOHLO BY ŤA BAVIŤ