Domov Prírodná lekáreňZber byliniek Sušenie byliniek – všetko, čo potrebujete vedieť

Sušenie byliniek – všetko, čo potrebujete vedieť

od Omnio
sušenie byliniek

Sušenie byliniek sa možno zdá byť témou na pár viet. Ak to však chceme robiť správne, je to celá veda. A možno ani nie tak veda, ako umenie..

Sušenie byliniek – kedy áno a kedy radšej nie?

Keď odtrhneme časť rastliny, zastavíme tak tok živín, ale nie biochemické procesy v nej. Ako rastlinka vädne, stráca vodu a tým sa zastavujú enzymatické procesy a bunky postupne odumierajú. Po návrate bylinky do vodného prostredia (napríklad pri príprave čaju z vysušenej zmesi) sa niektoré enzymatické procesy znova obnovia. Čo sa týka liečivých látok, tie môžeme rozdeliť na 2 druhy: tie, ktoré sa sušením rozpadnú a tie, ktoré sa zachovajú. Typickým príkladom byliniek, ktoré po vysušení znižujú svoj účinok (strácajú aromatické látky), je bazalka alebo mäta. Zaujímavá je mäta, ktorá poskytne najsilnejší mätový olej 12 hodín po zbere. Dôvodom sú biochemické zmeny, ktoré práve v tom čase tvoria najvyššiu koncentráciu účinných látok. Sú však aj bylinky, u ktorých sušenie jednoznačne podporuje ich účinok.

U byliniek, ktoré sú silnejšie čerstvé si robíme zásoby prípravou tinktúr, sirupov aromatických vôd, extraktov a podobne.

Treba bylinky pred sušením umývať?

Bylinky sa snažíme zbierať na miestach bez väčšieho znečistenia a nikdy ich pred sušením neumývame. Výnimkou sú len korene. Tie umývame pod prúdom vody (slizovité pod ozaj studenou) a poriadne ich otrasieme. Sú aj korene, ktoré treba hneď po vybratí zo zeme ošúpať, napr. ibiš či sladké drievko. Ostatné časti rastlín, môžeme mechanicky očistiť, napr. od nechtiac pozbieraných iných druhov a dať šancu hmyzu – aby vyliezol. Do tých 5-6 hodín je vhodné začať rastlinku sušiť.

sušenie byliniekPodmienky správneho sušenia byliniek

Ideálne podmienky na sušenie asi nikoho neprekvapia – teplo, sucho a prívod vzduchu sú samozrejmosť. Preferujeme rýchle sušenie a to najmä u plodov s obsahom vitamínov ( tu môžeme zvýšiť teplotu na 70°C). Výhodnejšie je sušenie rastlín v sušiarni, ale sieťka počas suchého leta na balkóne je tiež super. Farebné časti rastlín sušíme zásadne v tieni, na slnko by sme mohli dať semená, korene, kôru a podobne. Rôzne druhy byliniek si vyžadujú rôzne teploty sušenia. Za taký ideálny priemer považujme cca 50°C (na začiatku sušenia môže byť aj vyššia). Rastliny, ktoré obsahujú silice (éterické oleje) je lepšie sušiť pomaly prirodzene pri teplote do 35°C.

Sušenie jednotlivých častí byliniek

Bylinky sa najlepšie sušia na sitách, sušenie menších množstiev je možné aj na papieri, pekáči a podobne. Niekedy stačí urobiť malé kytičky, otočiť ich kvetom nadol a zavesiť na šnúrku. Každý druh bylinky sušíme osobitne.

  • Listy, kvety a vňate sušíme nariedko a neobraciame ich. Ak je to nutné, môžeme ich sem tam prehrnúť. Pred uschovaním ich dáme na kôpky, aby sme sa vyhli ich spareniu v konečnom obale.
  • Korene, podzemky a veľmi silné vňate sušíme zavesené v kytičkách.
  • Plody sušíme rozložené a prehŕňame ich, aby vyschli rovnomerne.

Ako zistím, že bylinky sú už vysušené?

Jednoducho, časti bylinky viete zlomiť alebo rozdrobiť, listy šuchocú, plody sú tvrdé.

Uskladňovanie sušených byliniek

Pre ľahšie uskladnenie a následne používanie je fajn bylinky narezať na menšie časti (to môžete spraviť aj hneď po zbere). Pokiaľ bylinky budete skladovať na suchom dobre vetranom mieste, stačí ich dať do papierových alebo látkových obalov. Ak však hrozí ich poškodenie, napr. vlhkom, zainvestujte do dobre tesniacich sklenených pohárov.

NOVINKY A BONUSOVÝ OBSAH PRIAMO NA MAIL?

Nespamujem! Prečítaj si informácie o ochrane súkromia.

MOHLO BY ŤA BAVIŤ