Zber byliniek

od Omnio
zber byliniek

Poznať alebo overiť si, že zbieram skutočne liečivú rastlinu, ktorú potrebujem, je asi samozrejmosť. No aj ja ako (vtedy) začínajúca bylinkárka som si raz išla sebavedomo spraviť čas z vratiča. Príroda nás učí pokore a preto ešte raz.. je super ísť do zberu byliniek s nadšením, súčasťou toho nadšenia by však určite malo byť získavanie vedomostí o tom, čo ma baví.

Zber byliniek všeobecne

Ozajstný milovník prírody si zistí aj ako sa rastlinka rozmnožuje a pri zbere tento proces podporuje. Hlavne, pokiaľ zbierame koreň alebo celú rastlinku, je super aspoň vytriasť semienka, alebo rozdeliť koreň (závisí od druhu bylinky) a zakopať časť späť do zeme. My bežní smrteľníci môžeme spraviť aspoň to, že nepozbierame všetky bylinky z daného druhu na jednom mieste. Vždy treba niečo (hovorí sa, že polovicu) nechať na mieste. Okrem toho, že bylinka sa tak bude ďalej množiť, nájdeme ju tam aj o rok. Podporíme tým aj lokálny ekosystém, kde je všetko od všetkého závislé a zlikvidovaním jedného druhu, môžeme nevedomky ohroziť prežitie iných rastlín alebo aj živočíchov na tomto mieste.

zber byliniekBylinky zbierame len tam, kde nie je žiadny zdroj kontaminácie. Určite vás napadli prvé cesty a miesta, kde sa voľne pasie dobytok. Zabudnúť však netreba ani na blízkosť umelo hnojených či postrekovaných  poľnohospodárskych pôd, blízkosť nebezpečného odpadu (alebo dokonca jeho skladovanie na danom mieste v minulosti). Ó a čo som si tu na Horehroní nie raz zažila, rešpektujte súkromné pozemky. V čase kosenia sa niekto nepoteší, keď mu to tam postúpate.

Určite neodporúčam zbierať chránené druhy byliniek (keď chcete, môžete si ich skúsiť vypestovať) alebo bylinky v chránených oblastiach.

Hm, je tu ešte jedna vec, ktorá nemusí každému voňať, ale odporúčam ju vyskúšať. Poďakujte rastline, prírode alebo čomukoľvek, v čo veríte za úrodu, ktorú zbierate.

Čas vhodný na zber byliniek

Je super, že chcete zbierať aj v daždi, ale u väčšiny bylín je to chyba. Bylinka je živý organizmus, prúdia v nej látky a prispôsobuje sa prostrediu. Najvyšší obsah liečivých látok má väčšina bylín počas slnečných dní, ideálne dopoludnia. Bylinky nezbierame ani po daždi alebo v období veľkého sucha.

Ďalšie hľadisko je sila rastliny (koncentrácia liečivých látok). Podľa častí rastlín je to takto:

  • listy zbierame pred začiatkom kvitnutia rastlinky. Rastlinu (alebo konár) nezbavujeme všetkých lístkov aby mohla ďalej dýchať a vykonávať fotosyntézu.
  • kvety zbierame hneď ako sa rozvinú (aby nám neopadávali). Ak chceme rastlinku ďalej pestovať, na semená ponecháme najkrajšie a najsilnejšie kvety.
  • vňať zbierame keď rastlinka začína kvitnúť alebo keď už kvitne. Snažíme sa rezať, aby sme pri trhaní nepoškodili koreňový systém. Podobne ako u listov, nechávame kúsok rastlinky, aby mohla ďalej žiť. Zdrevnatené časti nezbierame.
  • plody zbierame až celkom zrelé (výnimkou sú tie, ktoré sa pri úplnej zrelosti už rozpadávajú).
  • semená vyberieme alebo vyklepeme z čerstvých alebo jemne usušených plodov.
  • korene a podzemky zbierame tesne pred zimným spánkom alebo ako druhú možnosť tesne po (táto možnosť neplatí pre hľuzy a cibule). Ak je rastlina viacročná, korene zbierame najskôr v druhom roku života rastliny. Opatrne ich motykou alebo rýľom vyberieme zo zeme, mechanicky očistíme a rýchlo umyjeme v prúde studenej vody (okrem tých s vysokým obsahom slizu).
  • kôru zbierame po opadnutí lístia alebo na jar pred rozvinom prvých lístkov. Najľahšie sa kôra zbiera za vlhkého počasia. Nerežeme hlboko a preferujeme stromy odpílené alebo spadnuté.

Výber rastlín

Vyberajte najzdravšie rastliny. Obžratie od chrobáčika nevadí, inak sfarbené časti radšej nechajte prírode.

zber byliniek

Čo ak ich chcem použiť čerstvé?

Ak budete rastlinky používať čerstvé, zbierajte ich tesne pred použitím, prípadne uskladnite v chladničke. Dôvodom je najmä rýchla strata účinných látok v skladovanej časti rastliny.

Čo si vziať so sebou?

Niekto má rád ostré nožnice, k niečomu bude treba dokonca nôž. Koreň vykopete motykou alebo vám bude treba dokonca rýľ. Ak idete zbierať väčšie množstvo, nezaobídete sa bez košíka. Ak ste ako ja, nosíte so sebou na každú prechádzku plátené vrecko značka: pre istotu. No, ak ak ste z cukru (čo je úplne v poriadku) vezmite si aj rukavice (veď čo ak pŕhľava). Ó, a ak ste zodpovedný fajnšmeker, môžete si niekam značiť, kde ste akú bylinku našli, aby ste budúci rok išli na istotu (naživo som to ešte nevidela nikoho robiť).

NOVINKY A BONUSOVÝ OBSAH PRIAMO NA MAIL?

Nespamujem! Prečítaj si informácie o ochrane súkromia.

MOHLO BY ŤA BAVIŤ