Na jeseň sa v lekárňach vyskytuje čo raz viac mužov s ich smrteľnou chorobou – NÁDCHOU! Tu by som podotkla, že mnohí to tak sami definujú (nie je to môj výmysel) 🙂 a je jasné, že to nie sú len muži..
Aj keď nádcha ozaj nie je taká vážna (pokiaľ neprejde do bakteriálneho ochorenia), radšej sa jej vyhnime zvýšením imunitnej pohotovosti organizmu. Ak je už na prevenciu neskoro, pokojne čítajte ďalej, Echinacea Vám pomôže k rýchlejšiemu vyliečeniu.
Echinacea ako rastlinka
Na liečebné účely používame najmä druh Echinacea purpurea (menej palliadae). Je to síce trvalka, ale na výrobu tinktúry používame maximálne 3-ročné rastlinky (inak ju môžete pestovať ako dekoráciu, ktorá vraj láka motýľe a teda poteší hneď 2x). Okrem alkoholovej tinktúry môžete skúsiť aj šťavu ( a potom mi dať vedieť aká bola 🙂 ). Zbierame vňať, kvet alebo koreň (nie všetok, najmä ak chceme množiť odrezkami).
Účinok: Echinacea zvyšuje fagocytózu (dobré bunky papajú choré a cudzie), pohyb bielych krviniek (aby mohli bojovať s chorobou, tam kde je) a produkciu prirodzených protilátok. Okrem toho je Echinacea známa aj antivírusovým účinkom (nádcha, herpes..).
Pre koho nie je Echinacea vhodná: tehotné a dojčiace ženy, ľudia s vážnymi alergiami, leukemickí pacienti, pri tuberkulóze, HIV pozitívni pacienti a iní s autoimunitnými ochoreniami, v kombinácii s ketokonazolom alebo amniondaronom, deti do 3 rokov!
Kedy a ako použiť: Keďže podľa štúdii znižuje pravdepodobnosť nachladnutia o 58% odporúčam začať prevenciou a v prípade ochorenia ideálne hneď v prvý deň, kým nie je choroba plne rozvinutá (ale ak ste to zmeškali aj tak to stojí za vyskúšanie 🙂 ). Echinaceu odporúčam používať maximálne 8 týždňov s následnou prestávkou.
Echinacea – recepty:
TINKTÚRA:
- ½ l 60% alkoholu
- 100g čerstvej Echinacei / 200g sušenej
- zaliať
- týždeň lúhovať v tme na stredne chladnom mieste
- občas pretrepať
- precediť (sitko stačí ale fajnšmekri môžu cez plátno) a hotovo!
- skladujeme v chladničke v nádobe z tmavého skla (kúpite v lekárni)
Dávka:
- nad 12 rokov: preventívne 1 a 1/2 KL (kávová lyžička) 3x denne nalačno, v prípade ochorenia 2 KL 3x denne
- deti od 6 do 12 rokov 1 ml 3x denne
- deti od 3 do 6 rokov 1 ml 2x denne.
ČAJOVINA:
Čaj si pripravíme zaliatím koreňa alebo vňate 2 dl horúcej vody a lúhovaním aspoň 10 minút. Čaj pijeme čerstvý a horúci v dávke: koreň 1g 3x denne (preventívne menej) alebo vňať 2g 3x denne.
ŠŤAVA:
Vyrába sa samozrejme odšťavením čerstvej rastliny. Takúto Echinaceovú šťavu pijeme 3x denne po 3ml. Pozor, šťavu treba hneď konzumovať!
Tak dobrú chuť (alebo aspoň účinok) prajem.
Vaše Omnio 🙂