Imunita a jej podpora

od Omnio
Imunita a jej podpora. Vyrezaná tekvica, horúci čaj v poháriku s motívom žabky, zázvor, škorica, citrón, cesnak.

Vitamíny, minerály a črevná imunita:

  • ZINOK: strukoviny, mäso, celozrnné výrobky, orechy, špenát, jogurt
  • A: vajcia, mlieko, rastlinné oleje, mrkva, pečeň
  • D: mliečne výrobky, ryby
  • ŽELEZO: červené mäso (organické železo s najlepšou vstrebateľnosťou), slivky, melasa (mňam), strukoviny (najmä šošovica, cícer), celozrnné výrobky
  • SELÉN: otruby, hrušky, para orechy, morské plody, hríby
  • C: ovocie, zelenina a napr. šípky (o ktorých nájdete viac TU)
  • E: orechy, kvalitné oleje, avokádo, pšeničné klíčky, mrkvová šťava, arašidové maslo
  • probiotiká, napr. kyslomliečne výrobky + prebiotiká, napr. celozrnné výrobky, strukoviny, zelenina

NIE!! Nechcem, aby ste si toto pamätali alebo si utekali nakúpiť syntetickú formu. Tento zoznam vitamínov je len ukážka toho, čo Vám dá zdravá strava. Peknú pleť, nechty, vlasy, postavu i zdravie. Viem, že to asi počujete zo všetkých strán. No toto je základ zdravého a pekného bytia. Sme ako lego postavené z toho, čo zjeme. A komu zdravé jedlo nechutí, na 99% to robí zle (sorry). Recepty plné zeleniny, strukovín a celého tohto zoznamu patria medzi klasické či už slovenské alebo európske jedlá. Nemusíte byť žiadny makro(biotik), len si proste nakúpte kilá zeleniny a zjedzte ju. Prosím..

Už naozaj len imunita bez predslovov

Takže už zdravo papáte (ak ste aj pred tým nie) a môžeme prejsť k ostatným opatreniam. Verím, že väčšinu sami poznáte, ale zhrnúť si to nemusí byť na škodu:

Prehnaná hygiena

Háklivá téma, pri ktorej sa iste nie všetci zhodnú (a ja som výnimočne rada, že tu máme pomenej komentárov). Hygiena je super vec, treba ju dodržiavať, ale nie preháňať. V skratke: jablko z obchodu si umyjem horúcou vodou, nestriekané jablko zo záhradky zjem pokojne aj s hlinou, jadierkami, stopkou (a aj so susedom, ak sa mu to nebude páčiť!) 🙂 .

Teplota a suché sliznice

Jasné, aj ja sa rada zohrievam, ale žiaľ 22°C a 18°C (spálňa) by mali byť strop. Dobré je aj často vetrať, zabráni to vysušovaniu slizníc, ktoré sú potom náchylnejšie na infekciu. S tým súvisí aj pohyb na vzduchu a nesúvisí pohyb celkovo 🙂 , ktorý proste treba a bodka.

Otužovanie ale aj oteplovanie

Pomáha nie len predchádzať ale aj urýchľovať priebeh ochorení (saunovanie pri akútnych infekciách nie je vhodné a otužovanie nie je vhodné len pri teplote). Veľmi účinné a často podceňované je sprchovanie striedavo teplou a studenou vodou. A tie endrofíny! Ach 🙂

No stress

Áno, posledný bod podpory imunity je snaha vyhýbať sa stresu. Alebo reálnejšia varianta: naučiť sa ho odbúravať. Toto by bolo na ďalší článok (a možno aj bude) ale aspoň 2 veci: autogénny tréning / meditácia ( proste vedomá práca s nevedomým) a pohyb!

Ak je už na budovanie imunity neskoro (čo nie je nikdy), snáď Vás poteší článok o Echinacei.

Môžete vyskúšať napríklad tiež zázvor, ktorý bráni množeniu vírusov i baktérii, zmierňuje zápal (aj, ale nie len krku) a podporuje vykašliavanie. Ak zázvorový čaj tak ako ja (doteraz) robíte slabý, tu je návod: 2 polievkové lyžice čerstvého zázvoru na šálku vriacej vody, vylúhovať 5-8 minút a (pozor!) zázvor potom zjesť. Tak dobrú (zdravú) chuť!

Vaše Omnio 🙂

NOVINKY A BONUSOVÝ OBSAH PRIAMO NA MAIL?

Nespamujem! Prečítaj si informácie o ochrane súkromia.

Leave a Comment

MOHLO BY ŤA BAVIŤ