Imunita a jej podpora
Zdieľaj / ulož si to:
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Vitamíny, minerály a črevná imunita:

  • ZINOK: strukoviny, mäso, celozrnné výrobky, orechy, špenát, jogurt
  • A: vajcia, mlieko, rastlinné oleje, mrkva, pečeň
  • D: mliečne výrobky, ryby
  • ŽELEZO: červené mäso (organické železo s najlepšou vstrebateľnosťou), slivky, melasa (mňam), strukoviny (najmä šošovica, cícer), celozrnné výrobky
  • SELÉN: otruby, hrušky, para orechy, morské plody, hríby
  • C: ovocie, zelenina a napr. šípky (o ktorých nájdete viac TU)
  • E: orechy, kvalitné oleje, avokádo, pšeničné klíčky, mrkvová šťava, arašidové maslo
  • probiotiká: kyslomliečne výrobky + prebiotiká: celozrnné výrobky, strukoviny, zelenina

NIE!! Nechcem, aby ste si toto pamätali alebo si utekali nakúpiť syntetickú formu. Tento zoznam vitamínov je len ukážka toho, čo Vám dá zdravá strava. Peknú pleť, nechty, vlasy, postavu i zdravie. Viem, že to asi počujete zo všetkých strán a je mi to jedno. Toto je základ zdravého a pekného bytia. Sme ako lego postavení z toho, čo zjeme. A komu to nechutí, na 99% to robí zle (sorry). Recepty plné zeleniny, strukovín a celého tohto zoznamu patria medzi klasické či už slovenské alebo európske jedlá. Nemusíte byť žiadny makro(biotik), len si proste nakúpte kilá zeleniny a zjedzte ju. Prosím..

Už naozaj len imunita bez predslovov

Takže už zdravo papáte (ak ste už pred tým nie) a môžeme prejsť k ostatným opatreniam. Verím, že väčšinu sami poznáte, ale zhrnúť si to nemusí byť na škodu:

Prehnaná hygiena

Háklivá téma, pri ktorej sa iste nie všetci zhodnú (a ja som výnimočne rada, že tu máme pomenej komentárov). Hygiena je super vec, treba ju dodržiavať ale nie preháňať. V skratke: jablko z obchodu si umyjem horúcou vodou, nestriekané jablko zo záhradky zjem pokojne aj s hlinou, jadierkami, stopkou a aj so susedom, ak sa mu to nebude páčiť! 🙂

Teplota a suché sliznice

Jasné, aj ja sa rada zohrievam, ale žiaľ 22°C a 18°C (spálňa) by mali byť strop. Dobré je aj často vetrať, zabráni to vysušovaniu slizníc, ktoré sú potom náchylnejšie na infekciu. S tým súvisí aj pohyb na vzduchu a nesúvisí pohyb celkovo 🙂 , ktorý proste treba a bodka.

Otužovanie ale aj oteplovanie

Pomáha nie len predchádzať ale aj urýchľovať priebeh ochorení (saunovanie pri akútnych infekciách nie je vhodné a otužovanie nie je vhodné len pri teplote). Veľmi účinné a často podceňované je sprchovanie striedavo teplou a studenou vodou. A tie endrofíny! Ach 🙂

No stress

Áno, posledný bod podpory imunity je snaha vyhýbať sa stresu. Alebo reálnejšie varianta: naučiť sa ho odbúravať. Toto by bolo na ďalší článok (a možno aj bude) ale aspoň 2 veci: autogénny tréning a pohyb!

 

Ak je už neskoro (čo nie je nikdy), snáď Vás poteší ďalší pripravovaný článok o Echinacei.

Alebo môžete vyskúšať napríklad zázvor, ktorý bráni množeniu vírusov i baktérii, zmierňuje zápal (aj, ale nie len krku) a podporuje vykašliavanie. Ak zázvorový čaj tak ako ja (doteraz) robíte slabý tu je návod: 2 polievkové lyžice čerstvého zázvoru na šálku vriacej vody, vylúhovať 5-8 minút a (pozor!) zázvor potom zjesť. Tak dobrú (alebo aspoň zdravú) chuť!

Vaše Omnio 🙂

[fblike]

 

 

 

Komentáre
Zdieľaj / ulož si to:
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print