Vlna, kašmír, lyocell a iné prírodné alternatívy oblečenia

vlna, a iné dobré materiály
Zdieľaj / ulož si to:
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Je jasné, že bavlna nie je jediná alternatíva.. 🙂

Vlna

Je rozdiel medzi organickou vlnou, u ktorej je používaných menej chemikálii, či už na pasienky pre ovce alebo k udržaniu zdravia oviec samotných. Keďže tieto chemikálie sú do istej miery metabolizované ovcou, nie je tu podľa mňa až taký priepastný rozdiel ako u bavlny. Ale možnosť chemických zvyškov v neorganickej ovčej vlne tu je.

Kašmír

Pre tých čo nevedeli (ako ja), pochádza zo srsti kašmírskej kozy. Platia tu podobné zásady ako u vlny.

Hodváb

Čo sa týka pesticídov, je to podobne ako u vlny. Hodváb je veľmi cenná látka. Ženy, ktoré sa v čínskej provincii Chang-čou starajú o priadky, majú zakázané fajčiť, používať mejkap a jesť cesnak (vraj to priadka morušová nemá rada). Kvalitný hodváb je hypoalergénny a má kopec dobrých vlastností. Veľké negatívum hodvábu ale je, že priadka morušová je pri jeho výrobe usmrtená a teda je 100% NEvegánsky (podobne ako vlna a kašmír).

Konopné vlákno

Je jedno z najekologickejších a najzdravších materiálov, čo je síce pekné, ale ponuka oblečenia z konope pre bežného smrteľníka je dosť slabá. 

Ľan

Najsamlepší materiál na leto. Žiaľ ponuka je len o stupienok širšia ako u konope.

Lyocell

Alebo aj Tencel je celulózové vlákno vyrábane zo stromov eukalyptu (ktoré rastú extrémne rýchlo, nepotrebujú veľa vody, pesticídy, genetické upravovanie a je z nich veľký výťažok). Na rozpustenie celulózy sa používa aminoxid, ktorý je schválený aj v kozmetike. Ďalšie procesy výroby sú čisto fyzikálne. Tento materiál je 100% rozložiteľný a získal ocenenie EÚ „European Award for the Environment“. Lyocell je jemný, veľmi dobre absorbuje pot, je priedušný a má prírodné antibakteriálne vlastnosti. Snáď sa textilný priemysel uberie týmto alebo podobným smerom.

Verím, že Vám tento článok pomohol sa zorientovať v najčastejších materiáloch a možno aj inšpiroval k zmene vo výbere oblečenia. Na záver by som ešte chcela podotknúť, že väčšina procesov výroby nášho oblečenia aj tak zaťažuje životné prostredie. Preto je lepšie kupovať si nadčasové kúsky a mať možno síce menší šatník ale o to kvalitnejší.

Vaše Omnio 🙂

[fblike]

Komentáre
Zdieľaj / ulož si to:
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print