Domov Nápady a návody (DIY) Vlna, kašmír, lyocell a iné prírodné alternatívy oblečenia

Vlna, kašmír, lyocell a iné prírodné alternatívy oblečenia

od Omnio
vlna, a iné dobré materiály

Je jasné, že bavlna, o ktorej sme písali TU nie je jediná alternatíva.. 🙂

Vlna

Je rozdiel medzi organickou vlnou, u ktorej je používaných menej chemikálii, či už na pasienky pre ovce alebo k udržaniu zdravia oviec samotných. Keďže tieto chemikálie sú do istej miery metabolizované ovcou, nie je tu podľa mňa až taký priepastný rozdiel ako u bavlny. Ale možnosť chemických zvyškov v neorganickej ovčej vlne tu je.

Kašmír

Pre tých čo nevedeli (ako ja), pochádza zo srsti kašmírskej kozy. Platia tu podobné zásady ako u vlny.

Hodváb

Čo sa týka pesticídov, je to podobne ako u vlny. Hodváb je veľmi cenná látka. Ženy, ktoré sa v čínskej provincii Chang-čou starajú o priadky, majú zakázané fajčiť, používať mejkap a jesť cesnak (vraj to priadka morušová nemá rada). Kvalitný hodváb je hypoalergénny a má kopec dobrých vlastností. Veľké negatívum hodvábu ale je, že priadka morušová je pri jeho výrobe usmrtená a teda je 100% NEvegánsky (podobne ako vlna a kašmír).

Konopné vlákno

Je jedno z najekologickejších a najzdravších materiálov, čo je síce pekné, ale ponuka oblečenia z konope pre bežného smrteľníka je dosť slabá. 

Ľan

Najsamlepší materiál na leto. Žiaľ ponuka je len o stupienok širšia ako u konope.

Lyocell

Alebo aj Tencel je celulózové vlákno vyrábane zo stromov eukalyptu (ktoré rastú extrémne rýchlo, nepotrebujú veľa vody, pesticídy, genetické upravovanie a je z nich veľký výťažok). Na rozpustenie celulózy sa používa aminoxid, ktorý je schválený aj v kozmetike. Ďalšie procesy výroby sú čisto fyzikálne. Tento materiál je 100% rozložiteľný a získal ocenenie EÚ „European Award for the Environment“. Lyocell je jemný, veľmi dobre absorbuje pot, je priedušný a má prírodné antibakteriálne vlastnosti. Snáď sa textilný priemysel uberie týmto alebo podobným smerom.

Verím, že Vám tento článok pomohol sa zorientovať v najčastejších materiáloch a možno aj inšpiroval k zmene vo výbere oblečenia. Na záver by som ešte chcela podotknúť, že väčšina procesov výroby nášho oblečenia aj tak zaťažuje životné prostredie. Preto je lepšie kupovať si nadčasové kúsky a mať možno síce menší šatník ale o to kvalitnejší.

Vaše Omnio 🙂

NOVINKY A BONUSOVÝ OBSAH PRIAMO NA MAIL?

Nespamujem! Prečítaj si informácie o ochrane súkromia.

Leave a Comment

MOHLO BY ŤA BAVIŤ