Zamýšľate sa ako ja nad tým, čo teda nosiť? Odpoveď je prírodné materiály. Žiaľ aj tie sú chemicky upravované, bielené a zaťažujú životné prostredie. Z môjho pohľadu je to asi menšie zlo. Myslím, že materiál, ktorý si určite zaslúži samostatný článok, je práve bavlna.
Biobavlna
Bavlna pomáha našej pokožke dýchať, a teda aj predchádzať rôznym kožným ochoreniam. Aj tu však nachádzame paradox.. hoci je bavlna prírodná, pri jej bežnom pestovaní je použitých veľa nezdravých chemikálii (regulátory rastu, herbicídy, mikrobiocídy, insekticídy, stabilizátory pH, konzervanty, bielidlá a následné farbivá). Preto je ideálnym riešením organická a nefarbená bio bavlna. Pestovaním a aj preferovaním bio bavlny pri nákupe šetríme nie len svoje zdravie ale i prírodu. Jednou z mála značiek u nás (ak nie jediná), ktorá používa nefarbenú organickú bavlnu je Créeme. Zamerali sa na spodnú bielizeň, s ktorou je koža (a nie len ona) v styku najviac počas dňa.
Túto značku sme pre Vás vyspovedali:
Je náročné vypestovať biobavlnu, ktorá je cenovo dostupná?
Zaujímavá otázka :). Bavlnu si síce nepestujeme sami, ale jej náročnosť ako materiálu spočíva napríklad v tom, že každý rok sa mení jej cena. Napr. Ak sú v Indii veľké horúčavy, môžu niektoré bavlníkové polia vyhorieť, čo zvýši jej cenu. Pestovanie bavlny´, podľa toho čo sme čítali (keďže nefarmárčime 🙂 ), by nemalo byť až tak náročné. Bio bavlna sa pestuje spolu s inými plodinami, ktoré sa navzájom podporujú a zlepšujú tak vlhkosť pôdy, čiže je viac úrody a menej sa použije vody na zavlažovanie, a teda to pomáha celému ekosystému. Čo môže byť za nižšou dostupnosťou biobavlny, je získanie semienka bavlny bez GMO a zároveň neinformovanosť farmárov v Indii o pestovaní organickej balvny. Ale sú tendencie ich postupného vzdelávania v oblasti pestovania.
Objektívne hodnoty organickej nefarbenej bavlny sú známe (šetríme zdravie i prírodu), ako je to so subjektívnymi pocitmi nositeľov vašej bielizne?
Značku sme spustili len teraz, teda spätnú väzbu ešte zbierame. Spolu s Katkou sme však naše bavlnené podprsenky testovali už počas leta. Môžem povedať, že človek sa na hrudi vôbec nepotí a pokožka sa nezaparuje ako napr. pri polyesterových materiáloch. Koža fakt dýcha. Čo nám však zákazníčky stihli pochváliť je dizajn. Mnohé sa vyjadrili, že konečne našli bavlnenú podprsenku, čo aj vyzerá pekne.
Môžeme Vám doniesť Vaše produkty, keď ich donosíme a vy ich zrecyklujete? Ak áno, ako by takáto recyklácia prebiehala?
Presne taký je plán 🙂 . Od začiatku sa sústreďujeme na výrobu zo 100% separovateľných surovín, nič miešané. Toto nám umožní následnú recykláciu správne nastaviť. Vec sa ale má tak, že momentálne ešte nerátame do ceny recyklačný poplatok. Dôvodom je nutnosť testovania, ako bolo prádlo praté: ak by sa v prádle nenašli stopy chemikálii, pokojne by mohlo ísť do kompostu. Avšak, ak by sa v prádle našli chemické stopy, buď by sa poslalo do firiem, ktoré z takejto bavlny vyrábajú nový textil alebo iných, ktoré by to použili na technické účely.
A posledná otázka, čo je Váš sen (alebo vzdialenejší cieľ) v rámci ekologickej módy?
Radi by sme to postupne nastavili tak, aby sme vedeli každý donosený kúsok zrecyklovať. Možno sa to nezdá, ale je to veľký cieľ, ale len vtedy je to skutočný cieľ, keď je ťažko dosiahnuteľný, nie? 🙂
Musím povedať, že značka Créeme ma skutočne zaujala. Ak aj Vy chcete začať s prírodnejšími materiálmi, je logické začať spodným prádlom. Veď to sa nás do(týka) najviac 🙂 .
Ja som už Ježiškovi napísala a vy?
Vaše Omnio 🙂