Domov Mama a baby Látkové plienky – ako na to

Látkové plienky – ako na to

od Omnio
Látkové plienky - ako na to

Ak ste sa rozhodli dať šancu látkovým plienkam, gratulujem. Po prečítaní tohoto a nasledujúceho článku (ako sa starať o látkové plienky) budete vedieť všetko potrebné a vaša ďalšia časová investícia bude už len vybrať si z kopy krásnych vzorov. Ale k veci..

Látkové plienky – ako to funguje

Predstavu o celodennom vyváraní veľkých štvorcov bavlny rovno zahoďte. Dnešné látkové plienky sú vymyslené tak prakticky, že po pár dňoch užívania ani nepocítite rozdiel oproti tým jednorázovým.

Systém látkových plienok spočíva v použití 2 vrstiev: savej (na strane pokožky bábätka) a nepremokavej (na vrchnej, resp. tej strany, ktorú po oblečení vidíte na povrchu).

Nepremokavá vrstva látkových plienok – plienkové nohavičky

Sú bez ohľadu na typ vždy tvorené nepremokavou PUL vrstvou (látka potiahnutá polyuretanom, pôvodne určená pre medicínu), ktorá neprepúšťa tekutinu von. Je však schopná prepustiť paru a teda je priedušná, plus je možné prať ju pri vyššej teplote. Práve PUL vrstve vďačíme za minimalizáciu vzniku zaparenín. Rozdiel v kvalite PUL materiálu sa prejaví pri opakovanom používaní a ja určite odporúčam vyberať taký produkt, ktorý sa bude môcť prať na 60°C a podľa potreby sušiť v sušičke, čo spĺňa máloktorý výrobca.

Savá časť látkových plienok

Vnútornú vrstvu látkových plienok (to čo vložíme do plienkoých nohavičiek) tvoria materiály, ktoré dokážu nasať potrebné tekutiny. Snažíme sa dosiahnuť čo najväčšiu savosť pri čo najmenšej hrúbke medzi nôžkami. Preto preferujeme savejšie materiály ako bambus alebo konope, ktoré ale dlhšie schnú.

MATERIÁL SAVOSŤ DOBA SCHNUTIA (menej + znamená kratšiu dobu) CENA
bavlna + + +
bambus ++++ +++ ++
konope +++++ +++++ +++
polyester 0 + +

Používané systémy látkových plienok

Základný rozdiel je, či savá vrstva a vrchné nepremokavé nohavičky sú zošité napevno (periete všetko spolu, ale aj sušíte) alebo sú oddelené, resp. oddeliteľné (schnutie je rýchlejšie).

 • napevno zošité sú tzv. AIO plienkové nohavičky (all in one)

   • nápad dobrý, lebo len nasadíte a idete (to sa môže páčiť najmä tatkom)
   • schnú najdlhšie zo všetkých
   • musíte ich kúpiť o to viac (sú o čosi drahšie ako ostatné, ale nič viac k nim už nepotrebujete)
 • podobným systémom je aj SIO (snap in one), kde je vnútorná savá vrstva patentkami pripnutá o vonkajšiu PUL vrstvu
   • po rozopnutí schnú jednotlivé vrstvy rýchlejšie
   • po vyschnutí ich ale musíte skladať, aby ste ich mali pripravené na použitie
   • nie všetky značky majú tieto patentky kompatibilné (takže sa vám môže stať, že ich po usušení budete párovať ako ponožky)
 • najjednoduchším a najuniverzálnejším systémom sú obyčajné tenučké (basic) PUL nohavičky
   • môžete pod ne dať úplne všetky druhy savých materiálov a ich strihov
   • sú najlacnejšie
   • sú rýchlo suché a pokiaľ nie sú od stolice, stačí ich po použití prevetrať
    basic pul nohavičky

    basic pul nohavičky

 • nakoniec môj obľúbený typ – kapsové PUL nohavičky, čo sú v podstate basic PUL nohavičky, ktoré majú zvnútra našitú ešte vrstvu látky a savá vrstva sa vsúva medzi tieto 2 látky do ´´kapsy´´
   • vnútorná vrstva prepustí tekutinu do savej vrstvy pod ňou, ale sama ostane pocitovo suchá (niektoré bábätka neznášajú pocit mokra)
   • musíte ich prať po každom použití, ale schnú skoro tak rýchlo ako basic PUL nohavičky
   • oproti basic PUL nohavičkám lepšie držia savú vrstvu na mieste a hrozí tak menej nehôd
   • keď ich nachystáte (vsuniete prefold alebo vkladačku do kapsy), zvládne prebalenie aj menej skúsený prebaľovač 🙂
    Kapsové pul nohavičky

    kapsové pul nohavičky

Zapínanie nohavičiek si môžete vybrať buď na patentky alebo na suchý zips.

 • patentky ťukajú (môžu zobudiť bábätko pri prebaľovaní v noci) a musíte si odpočítať na koľkú zapínate, aby ste mali stred nohavičiek v strede bábätka (ale napr. Ritka v suchu má aj toto premakané a označili stredné patentky inou farbou 🙂 )
 • suchý zips môže byť aj tichý (výrobcovia sa o to snažia), ale všetko sa do neho chytá (najmä ak ho pred praním zabúdate zapnúť – ako ja 🙂 )

Strihy savých vrstiev

vkladačky - vľavo bambusové a vpravo konopná

vkladačky – vľavo bambusové a vpravo konopná

prefold

prefold

Tu je to veľmi jednoduché, z vyššie spomenutých materiálov (najmä bambus a konope) máte buď zošitých niekoľko vrstiev (čím viac, tým vyššia savosť) alebo len jednu vrstvu bambusovej alebo bavlnenej štvorcovej plienky. Pokiaľ je zošitých viac vrstiev vznikne vkladacia plienka (vkladačka) alebo predskladaná plienka (prefold). Prefold má oproti bežnej vkladačke výhodu rýchlejšieho schnutia po rozložení a zároveň viacerých savých vrstiev po zložení do obdlžníka. Niektorí výrobcovia myslia aj na deti citlivé na vlhkosť a na jednej strane ich vkladačiek alebo prefoldov nájdete ´´separačnú´´ vrstvu, cez ktorú podobne ako u kapsových PUL nohavičiek vlhkosť prejde a ostanú suché na pocit.

Snáď som vám uľahčila výber po technickej stránke.. (normálne vám závidím všetky tie vzory a farby, z ktorých si teraz môžete vybrať).

Ak chcete inšpiráciu ako látkujeme my a ako kombinovať savé vrstvy aj u štedro cikajúcich detí, nájdete ich v ďalších článkoch spolu s návodom ako sa o takéto látkove plienky starať.

Vaše Omnio

 

Zdieľaj / ulož si to:
Summary
Látkové plienky - ako na to
Article Name
Látkové plienky - ako na to
Description
Výber a použivanie látkových plienok bude pre vás po prečítaní tohto článku hračka. Základné rozdiely medzi jednotlivými druhmi nájdete tu.
Author
Omnio
Publisher Name
omnio.sk
Publisher Logo

MOHLO BY ŤA BAVIŤ

Stránka využíva cookies na zlepšenie jej kvality. Pokiaľ pokračujete v návšteve stránky, súhlasíte s ich používaním. Rozumiem Zistiť viac