Domov Nápady a návody (DIY) Vianočný stromček v kvetináči?

Vianočný stromček v kvetináči?

od Omnio
Vianočný stromček v kvetináči

Úlohu vianočného stromčeku dávnejšie plnil len malý stromček v spoločnej miestnosti nad stolom zavesený na tráme často hore nohami. Na zem do stojanov sme najskôr stavali živé vianočné stromčeky. Neskôr prišli do módy „ekologické“ umelé stromčeky. Potom sa prišlo na to, že až tak ekologické nie sú, lebo pri ich výrobe sa poškodzuje životné prostredie. Vyrábajú sa z ropy a prevažne v Ázii, kde je podstatne menej prísna environmentálna legislatíva a teda už samotný proces výroby je neekologický. Taktiež recyklácia (ku ktorej väčšinou ani nedôjde) je u plastového vianočného stromčeka pomerne náročná.

A  tak opäť vzrástol dopyt po živých vianočných stromčekoch, ale tentoraz z plantáží. Tieto sú pestované špeciálne na tento účel, mimo lesa a vzhľadovo sú oveľa krajšie.

Vianočný stromček v kvetináči

Avšak pre tých, ktorí majú špeciálne vyvinuté ekologické myslenie je tu vianočný stromček v kvetináči. Takéto stromčeky sú však háklivejšie na zaobchádzanie.

Ak takýto kúpený stromček v črepníku premiestnite zo studeného skladu či mrazivého parkoviska rovno do interiéru, utrpí teplotný šok a môže zahynúť. Stromček v črepníku sa potrebuje aklimatizovať. Pri prevážaní ho chráňte napríklad novinami. Doprajte mu teda aspoň 48 hodín v garáži, alebo inej miestnosti, kde nemrzne, no nie je ani vykurovaná. Nezabudnite ho dôkladne zaliať. Následne ho presuňte na chladnejšiu chodbu, kde by mal opäť stráviť aspoň dva dni. Až takto prispôsobený ho môžete dať do izby a ozdobiť 🙂

Stromček, ktorý si celoročne pestujete v záhrade, bude potrebovať dlhší čas na aklimatizáciu, preto začnite aspoň 2 týždne pred Vianocami. Postup je rovnaký ako pri stromčeku zo záhradného centra, iba časové intervaly sú dlhšie: týždeň v garáži/pivnici a týždeň na chodbe. Až potom ho môžete ozdobiť.

Pri kúpe vianočného stromčeka v črepníku skontrolujte jeho korene. Niektoré stromčeky boli pestované na voľnej ploche a ich korene boli osekané tak, aby sa vošli do črepníka. Toto drevine vôbec neprospieva. Vyberajte si stromčeky, ktoré boli od mala pestované v črepníkoch a vytvorili si dostatočne pevný koreňový bal, aby prekonali teplotné výkyvy.

Postup po Vianociach je presne rovnaký, ale v opačnom slede. Najskôr stromček postavte do chodby, potom do chladnejšej pivnice alebo garáže a až potom ho umiestnite von. Nezabudnite na zálievku a dôkladné zazimovanie koreňového balu, aby nezamrzol. Určite ho nepostavte na ostré zimné slnko, ktoré by ho mohlo spáliť. V bezmrazých dňoch môžete stromček zaliať.

Tak šťastné a veselé,

Vaše Omnio 🙂

NOVINKY A BONUSOVÝ OBSAH PRIAMO NA MAIL?

Nespamujem! Prečítaj si informácie o ochrane súkromia.

2 komentáre

Anna 15. decembra 2017 - 22:03

My máme vianočnú jedličku v kvetináči už tretí rok a môžem len odporúčať. Nie je to síce taký veľký strom, no krásne vonia. My ten náš máme na relatívne chladnejšom mieste a pravidelne ho polievame a poprašujeme vodou. Vždy prežil bez problémov. Nemám fotku, no takto nejako vianočné stromčeky v kvetináči vyzerajú: http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/zivy-vianocny-stromcek-v-kvetinaci-279
Ešte dve sezóny a potom ju vysadíme do záhrady a kúpime ďalší malý stromček

Odpoveď
Omnio 17. decembra 2017 - 9:19

Dobrý deň Anna, ďakujeme za pekný komentár. Nemáte problém so zdobením napríklad? Tieto stromčeky sú krásne, dúfam, že sa postupne dostanú do povedomia aj u nás na Slovensku. Prajeme krásne Vianoce 🙂

Odpoveď

Leave a Comment

MOHLO BY ŤA BAVIŤ