Domov Nápady a návody (DIY) Eko dovolenka – prvé kroky k zero waste

Eko dovolenka – prvé kroky k zero waste

od Omnio
Eko dovolenka - prvé kroky k zero waste

Poznáte to, prídete na dovolenku a len po vybalení máte plný kôš (hlavne plastov). Nasleduje pláž, ktorá ak nie je každý večer čistená, je poznačená ľudskou prítomnosťou.. Žiaľ, asi nie sme jediní, čo pri potápaní obchádzali medúzu a neskôr zistili, že je to sáčok. Tvoriť menej odpadu nie je najľahšie, ale je to v našich silách. A hoci k tomu netreba návod, len sedliacky rozum, pár inšpirácii, čo si (ne)pribaliť sme pre Vás našli.

Eko dovolenka – alebo, čo si tento rok zbalilo Omnio 🙂

 • plniteľná fľaša – pri troške kreativity si ju dokážete naplniť pri akomkoľvek výlete opakovane (letiská, mestské fontánky s pitnou vodou, prírodné pramene v lese alebo obyčajná benzínka – tak sme to riešili my počas 12 hodinovej cesty autom). A voda (hlavne v teple) chudí z takejto neplastovej fľaše 100 x lepšie. Už len vybrať či sklenenú alebo nerezovú, ktorá udrží nápoj o čosi dlhšie chladný / teplý.

** na fotke je fľaška od Tierra Verde, ktorú nám venovali do súťaže. Táto bude prebiehať na našom instagrame budúci týždeň. Väčšinu vecí v tomto zozname nápadov, môžete zohnať priamo na ich stránke alebo v lokálnych bezobalových predajniach, ktoré postupne pribúdajú.

 • prenosný príbor, prípadne slamka – dá sa zohnať kadečo od vidličko – lyžičky z bambusu až po takéto porcelánové krátke lyžice, na ktoré sme natrafili náhodne tesne pred prvou spoločnou dovolenkou (kde boli patrične využité).
 • tuhé šampóny a mydlá
  • Tuhý šampón je niečo ako mydlo na vlasy, pri trení o mokré vlasy bohato pení a na výber sú rôzne druhy pre rôzne vlasy. Je takmer neminuteľný, ja som si ten svoj šetrila skoro až do jeho záručnej doby a potom som ho nevedela rýchlo doničiť 😀 .
  • Čierne mydlo s kozím mliekom používam na tvár a to druhé – olivové je moje prvé vlastnoručne vyrobené a vytešujem sa z neho pri každom sprchovaní. Aby nedošlo k omylu, takéto doma robené mydlo obsahuje veľa zvyškového glycerínu ako aj olejov (závisí aj od receptu) a pokožku v žiadnom prípade nevysušuje.
 • prateľné odličovacie tampóny z biobavlny a bambusu a morská hubka – ako asi tušíte oboje je na čistenie pleti.
  • Tampóny používam s doma robenou pleťovou vodou a keď sa nazbierajú operiem ich s uterákmi na 60-tke.
  • Morská hubka spolu s mydlielkom na tvár poskytnú dokonalú očistu na hrane toho najjemnejšieho peelingu 🙂 .
 • kozmetika v eko obale, krém na tvár a dezodorant si robím sama, pointa je však, že oboje sú v skle. Na našom trhu je už kopec kvalitných značiek, ktoré ponúkajú kometiku v eko baleniach, dokonca i v ľahkom tvrdenom papieri.
 • vrecko z biobavlny a rovnaká sieťovka namiesto plastových tašiek a sáčkov. Pozor, tieto eko obaly sú návykové, budete do nich baliť všetko od chleba až po hrozno. A budete ich milovať..

Všetky tieto veci majú ešte ďalšiu výhodu, budú Vaše okolia ale i Vás motivovať k správnym rozhodnutiam. Nie, nechcem tašku, mám vlastnú! Nie, nedávajte mi slamku! Môžete mi ten nápoj načapovať sem, prosím? (Haha, jednej pani s džúsmi som musela ukázať, čo od nej chcem rukami, lebo slovám neverila 😀 ). Je to skutočne oslobodzujúce môcť si vybrať..

Tak vyberajte správne a užite si aj Vy Vašu eko dovolenku!

Vaše Omnio 🙂

NOVINKY A BONUSOVÝ OBSAH PRIAMO NA MAIL?

Nespamujem! Prečítaj si informácie o ochrane súkromia.

MOHLO BY ŤA BAVIŤ