Prírodné čistiace prostriedky
Zdieľaj / ulož si to:
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Ako píšem tento blog, moje myslenie sa posúva ekologickejším smerom. V  praxi je tempo môjho posunu skutočne slimačie, ale o to viac si vychutnávam jednotlivé pokroky. Najväčšími míľnikmi sú momentálne kúpa smetného koša na separáciu a rozložiteľných sáčkov na „darčeky″ od nášho psa (kúpili sme ich v Brunovom obchodíku, ktorý má kopec ekologických výrobkov pre psíkov).

Keďže sa nám už blíži neslávne známe predvianočné upratovanie, rozhodla som sa o svoj ďalší EKO krok podeliť s Vami. Skúsite ho spraviť so mnou?

 

Prírodné čistiace prostriedky

Domáca aviváž

Tento prírodný čistiaci prostriedok milujem! Práve som vybrala z práčky župan, ktorý voňal úplne božsky a viem, že mi nepodráždi pokožku a do odpadu odtiekla čistá príroda. Recept je úplne easy: voda:ocot = 1:1 a éterický olej cca 20 kvapiek na liter (odporúčam začať levanduľovým). Do prania stačí dať 2-3 polievkové lyžice (nezabudnite predtým pretrepať). Túto aviváž si môžete urobiť aj do zásoby, ale treba myslieť na to, že éterický olej Vám odtiaľ bude časom prchať. My ju používame spolu s mydlovými orechami (článok o nich nájdeš TU).

 

Voňavá voda na žehlenie

Čo viac si priať, ako zaspávať v upokojujúcej vôni levandule? Stačí zmiešať vodku a vodu 1:4 a pridať pár kvapiek éterického oleja. Použijeme priamo do žehličky alebo do spreja pred žehlením. Čo sa týka trvanlivosti, je to podobne ako u aviváže.

 

Voňavý vankúšik pre lepší spánok alebo dýchanie pri upchatom nose

Princíp aj recept sú podobné ako u vody na žehlenie. Do spreja dáme alkohol (vodku) a éterický olej (levanduľu pre lepší spánok alebo eukalyptus pre ľahšie dýchanie). Nastriekame na vankúš.

 

Čistič odpadu so soľou

  • Ak je odpad len ľahko upchatý stačí rozmiešať pol hrnčeka soli v 4 l horúcej vody a naliať do odpadu.
  • Ak je to vážnejšie skúste pol hrnčeka soli zaliať najprv rovnakým množstvom octu a po štvrťhodinke vriacou vodou.

 

Čistič WC

Jedlú sódu nasypeme do misy a zalejeme octom. Po vyšumení očistíme kefou. Pomáha pri vodnom kameni aj na pohltenie pachov. Ak chcete záchod aj prevoňať pridajte kvapku obľúbeného éterického oleja (tea tree alebo škorica budú pôsobiť aj dezinfekčne).

 

Pasta so sódou na koberce

Ocot a vodu 1:1 zmiešame s takým množstvom sódy aby vznikla pasta. Tú kefou nanesieme na koberec, vykefujeme a po uschnutí zvyšnú sódu povysávame.

 

Olej na nerez

Po prečítaní tohto názvu asi krútite hlavou. Aj ja som krútila, kým som to nevyskúšala. Áno, na leštenie nerezu (a z lenivosti aj na ľahšie čistenie) už používam len OLIVOVÝ OLEJ. Ak stále neveríte, vyskúšajte 🙂

 

Parfum ala topánka

Ako prevoňať nie úplne voňavé topánky? Stačí obrúsok, do neho dáme lyžicu sódy a kvapneme 3 kvapky eukalyptového oleja. Zložíme do balíčka a umiestnime do vyvolenej topánky 🙂 .

 

Tak čo, pozdávajú sa Vám? Ak áno, verím, že niektoré z týchto receptíkov na prírodné čistiace prostriedky vyskúšate a teším sa na Vaše postrehy k nim alebo prípadné nápady na nové.

 

Vaše Omnio 🙂

[fblike]

 

Komentáre
Zdieľaj / ulož si to:
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print