Domov Prírodná lekáreňPrírodná kozmetika Domáca kozmetika – wellness pre pleť

Domáca kozmetika – wellness pre pleť

od Omnio
Domáca kozmetika ošetrenie - wellness pre pleť

Dobrá kozmetička je na nezaplatenie, čo však, ak je Váš termín ešte ďaleko a vy máte chuť si dopriať kvalitnú starostlivosť? Dôkladné ošetrenie pleti (nie však tak kvalitné ako od profesionála!) si viete dopriať aj sami.

Na domácu kozmetiku Vám bude treba:

 • odličovacie tampóny
 • čistú handričku/morskú hubku
 • mandľový (či iný vhodný) olej
 • čistý uterák
 • obľúbené kozmetické produkty (tonikum, maska, očný krém, kvalitný krém na tvár)

Domáca kozmetika – kvalitná očista a výživa pleti

 1. Na jemne navlhčené tampóny (ideálne prateľné 🙂 ) nanesieme mandľový olej a pomaly ho pritláčame na celú pleť. Týmto zbavujeme pleť nečistôt rozpustných v tukoch a vodeodolného mejkapu. Následne postup zopakujeme s pleťovou vodou (recept na doma robenú nájdete TU).
 2. Na vlhkú handričku / morskú hubku / prateľný tampónik nanesieme obľúbené pleťové mlieko alebo vodu a púšťame sa do amatérskej lymfatickej masáže. Tlak prstov je jemný a prechádzame nimi po tvári v smeroch:
  • čelo: zo stredu do bokov
  • oči: sponad očného kútika po hornom viečku smerom von a spodným viečkom naspäť dnu ku kútiku oka
  • boky tváre a krk: od spánkov 2 prstami popri ušiach až dole po krku
  • ústa: od stredu brady 2 prstami oboch rúk tvoríme kruh okolo úst a prsty sa tak stretnú pod nosom nad perou (na brade a nad vrchnou perou môžeme pritlačiť na akupresúrne body)
  • nos a líca: 2 prstami oboch rúk od stredu nosa po nozdrách, stredom líc až do krajov lícnych kostí
 3. Na dôkladne vyčistenú pleť použijeme obľúbený peeling. Tu je dobré vedieť, že veľkosť exfoliačných častíc by mala byť čo najmenšia.. čo je žiaľ u prírodnej kozmetiky celkom problém. Preto ak predsa len siahnete napríklad po peelingu z ovsenných vločiek (pomletých!!), po pokožke ním prechádzajte len jemne a krátko! Všeobecne u peelingov stačí jemnučký tlak, nechceme si predsa pokožku zbytočne podráždiť.                                                                                                                                                                                                                                            * ak máte v pleťovej kozmetike oxid zinočnatý skontrolujte jeho veľkosť (mikročastice sú ešte OK, nanočastice už prenikajú hlbšie než chceme)
 4. Zabalíme si tvár do nahriatych uterákov (len tak teplé, aby to bolo príjemné). Uterák namočíme do horúcej vody a vyžmýkame. Tvár ním zakrývame maximálne 2 minúty.                                                                                                      *alternatívou k tomuto kroku je naparovanie, o ktorom sme písali TU.
 5. V tomto momente často príde rada: vytlačte si vyrážky až do krvi. Nie.. najlepšie urobíte, keď tento krok skutočne necháte na odborníka. Biele vyrážky často zmiznú spontánne a skôr ako rany alebo dokonca jazvy po neodbornom čistení pleti. A čierne ´´bodky´´ (upchané póry) väčšinou stačí čistiť raz mesačne – odborníkom. Vhodné je si odsledovať, kedy je pleť najhoršia. Väčšina z nás to má v rámci mesiaca podobne 🙂 . A tesne po tomto období (keď je všetko krásne vyrašené) sa treba objednať na odborné čistenie u kozmetičky.
 6. OK, pokračujeme.. nanesieme pleťové tonikum, ktoré pleť dočistí a pripraví na ďalšie kroky.
 7. Prostredníkom / prsteníkom (majú menší tlak) si nanesieme očný krém. Očný krém sa vždy nanáša krúžením ako pri lymfatickej masáži, t.j. pravé oko v smere a ľavé proti smeru hodinových ručičiek.
 8. V tomto bode môžeme siahnuť po obľúbenej hydratačnej maske, ktorá bude na takto pripravenej pleti krásne účinkovať. Ak si chceme dopriať nadštandard, na pery si ešte nanesieme med. (Oboje môžeme vynechať.)
 9. Rovnakými smermi ako pri lymfatickej masáži si nanesieme krém vhodný na náš typ pleti.
 10. Doprajeme si kvalitný oddych, dostatok tekutín a spánok. Lebo keď nemá pokožka dosť vody, nemá ju potom ani ako v sebe udržať a to isté platí o nočnej regenerácii a kvalite pleti.. 🙂

Dôležité upozornenia:

 1. pleť NENAHRIEVAME ak:
  • máme začervenanú pleť
  • máme vystúpené cievky na tvári
  • sa často vystavujeme teplotným zmenám (lyžovačka, sauna)
  • máme vážnu formu akné (5 vyrážok nie je vážna forma, dobre? 🙂 )
 2. pleť NEPEELINGUJEME a NEMASÍRUJEME sami ak:
  • máme vážnu formu akné
  • máme na pokožke nezacelené ranky

 

Idem Vám k tomu rovno spraviť video 🙂 

Vaše Omnio

* Za pomoc pri tomto článku ďakujem Miriam Karolovej z kozmetického salónu Mija v Brezne, ktorá okrem toho, že je super osôbka, je aj najlepšia kozmetička akú poznám 🙂

NOVINKY A BONUSOVÝ OBSAH PRIAMO NA MAIL?

Nespamujem! Prečítaj si informácie o ochrane súkromia.

MOHLO BY ŤA BAVIŤ