Domov Prírodná lekáreňPrírodná kozmetika Skutočne kvalitné prírodné mydlo z lekárne

Skutočne kvalitné prírodné mydlo z lekárne

od Omnio
Skutočne kvalitné prírodné mydlo z lekárne

Ako možno viete, a ak neviete – ľahko zistiť v sekcii O mne.. tvorca tejto stránky je škaredý chemik, ktorý pracuje v lekárni a predáva ľudom čistú chémiu. 🙂 Ešte ste tu? Dobre 🙂 . Hoci mnohí považujú lekárnikov za predavačov a čisto chemicky založených ľudí, sú medzi nami aj čierne ovce. Tí keď odbije záverečná, zhodia biely plášť a oblečú si druhý, aby mohli vyrábať prírodnú kozmetiku, pravé mydlo, bylinkové prípravky, či písať blog o tom, ako žiť čistejšie a prírodnejšie. Takýto sú aj ľudia, lekárnici, ktorí stoja za značkou prírodných mydiel – Sapotheca.

Keďže prírodné mydlo s obsahom (resp. bez odstráneného) glycerínu je základná výbava ekologicky mysliaceho človeka (rozumej nemá obal a všetko čo z neho a zo seba spláchneš do potrubia je bez výčitiek), rozhodla som sa Vám moju obľúbenú značku prírodných mydiel priblížiť.

Ako vznikol nápad vyrábať vlastné mydlo? Hľadali ste tú najlepšiu receptúru dlho?

Myšlienku nám vnukli naši pacienti v lekárni. Sťažovali sa, že im bežné kozmetické produkty nevyhovujú a sú to pre nich vyhodené peniaze. Preto sme sa rozhodli, že prinesieme na trh výrobok, ktorý spĺňa to, čo sľubuje a zároveň je ekonomicky dostupný. Naša voľba padla na mydlo ako základnú kozmetickú potrebu. Tak vzniklo naše prvé mydlo a spolu sním značka Sapotheca. (pozn.: Prvé kusy mydla boli skutočne určené práve týmto zákazníkom lekárne.)

Čo sa týka samotnej receptúry, jednoznačne padla voľba na výrobu mydla metódou za studena, pretože sú pri nej zachované všetky vlastnosti mydla a zároveň má najviac benefitov spomedzi všetkých metód.

Skutočne si niektoré suroviny zbierate alebo pestujete sami? Koľko druhov byliniek máte na záhradke Sapotheky?

Taká levanduľa alebo rozmarín v našom mydle teda rozhodne nepochádza z Talianska, ale zo záhrady v Šuranoch 🙂 .

U ostatných mydiel pochádzajú bylinky zo Slovenska a majú lekárnickú kvalitu.

Máte jedno z mála prírodných mydiel so skutočným obsahom kozieho mlieka. Postup nám asi neprezradíš, ale pochváľ sa koľko percent ho tam je a či sa skutočne viete vyhnúť teplotám, ktoré by kozie mlieko z časti denaturovali. A ako dlho takéto mydlo s kozím mliekom zreje?

Naše mydlo obsahuje skutočné čerstvé kozie mlieko, pochádzajúce z ekologického chovu kôz na hrade Sklabiňa a tvorí okolo 25%. Mydlo sa robí, podobne ako ostatné, metódou za studena, a práve kvôli tomu k denaturácií mlieka vôbec nedochádza. (pozn.: Takto denaturované bielkoviny v mlieku by sa stali neaktívnymi a teda menej výživnými aj pre pokožku.) Pri príprave tohoto mydla treba postupovať rýchlo a musíme vedieť odhadnúť správny moment, kedy sa všetky zložky môžu spoločne zmiešať. Takéto hotové mydlo zreje až mesiac a pol.

A teraz zásadná otázka.. aký je rozdiel medzi kvalitným mydlom a jeho napodobeninami?

Odpoveď je jednoduchá. Človek účinok spozná na vlastnej koži. Poznáte ten pocit, keď vám po umytí rúk ostanú ruky suché, dehydratované?

Po použití pravého mydla by tento pocit nemal nastať vôbec. Navyše väčšina mydiel, ktoré si človek môže kúpiť v drogériách a hypermarketoch sú syntetické detergenty, ktoré sa ako mydlá iba tvária. Naše mydlá sú zamerané na kvalitu obsahových látok, čomu dávame prednosť pred žiarivou farbou alebo prenikavou vôňou. Ako vonné látky používame zásadne prírodné esenciálne rastlinné silice v jednoduchých kompozíciách bez zosilňovačov alebo fixátorov vône.

(pozn.: Za vysušujúci efekt nekvalitných mydiel môže fakt, že glycerol, ktorý vzniká pri zmydelňovaní olejov je pre firmu ďalší zdroj príjmov. A teda práve látka, ktorá má mydlu dodávať mäkkosť a schopnosť hydratácie, sa z nekvalitného mydla vyizoluje a kupujúcemu sa ponúkne len ´´suchý´´ zvyšok. )

Na blogu spomínate, že sa niektorými mydlami od Sapothecy možno aj holiť (rozumej použiť ich ako penu 🙂 ). O ktoré mydlá sa jedná? Máte na takéto použitie odozvy aj od žien?

Jogurtové mydlo bolo pôvodne vytvorené pre barber shop. Požiadavka znela jasne – chceme produkt, ktorý môžu používať naši klienti nielen na zjemnenie a hydratáciu brady, ale aj dosiahnutie bohatej a hustej peny pri holení. Zistili sme, že mydlo plní svoju úlohu geniálne a čoskoro sme ho zaradili do nášho portfólia nastálo.

Čo sa týka žien, zatiaľ nemáme nejakú širšiu spätnú väzbu. Ja osobne ho používam aj na holenie a musím povedať, že problém s podráždenou pokožkou som nemala už dlho 🙂 .

Možno niektoré mydlá od Sapothecy používať i na tvár?

Mydlá sú vhodné na celotelové použitie, teda aj na tvár. Samozrejme každému vyhovuje v tomto prípade niečo iné. A ako pravé mydlo štípe v očiach a teda na oči vhodné nie je!

Ľudia s problematickou pleťou si prídu na svoje u mydla s čiernym uhlím a čajovníkovým olejom, pre ľudí so suchou pleťou máme zase k dispozícií mydlo s kozím mliekom a alergici sa určite potešia hypoalergénnemu mydlu.

Okrem kozieho, z môjho pohľadu ´´must have´´ resp. ´´must try´´, ktoré povedzme 3 mydlá od Sapothecy by si nám odporučila ako poriadnu namotávku? 🙂

Pre mňa sú to určite klinčekové, citrusové a naša posledná novinka – čokoládové mydlo z pravých kakaových bôbov slovenskej čokoládovne LYRA a kakaového masla.

 

Ďakujeme za odpovede, znie to skvelo, už len si vybrať to pravé..

Vaše Omnio 🙂

P.S. Ja idem vyskúšať to holenie s mydlovou penou!

P.P.S. Tento článok nie je platená reklama, keď nejaký bude, určite sa tým pochválim 🙂

NOVINKY A BONUSOVÝ OBSAH PRIAMO NA MAIL?

Nespamujem! Prečítaj si informácie o ochrane súkromia.

MOHLO BY ŤA BAVIŤ