Túto otázku si po čase položí väčšina z nás..
Možno Vás prekvapí fakt, že štátna inštitúcia zodpovedná za uvádzanie kozmetiky na trh (ale napr. aj doplnkov výživy) nezodpovedá za ich zloženie, bezpečnosť, neškodnosť či dokonca účinnosť. Výrobca zodpovedá za zloženie, ktoré mu ale nikto neskontroluje.. a na základe tohto zloženia si vyvodzujeme bezpečnosť či účinnosť jednotlivých látok. Pre ilustráciu.. zložka Parfum resp. Aróma sa vníma ako ´´výrobné tajomstvo´´ a môže obsahovať teoreticky hocičo. Často obsahuje napr. ftaláty, ktoré môžu byť karcinogénne, narúšať hladinu hormónov a spôsobovať alergiu či astmu.. (za posledných 20 rokov zomrelo v Amerike na rakovinu prsníka viac žien ako občanov dokopy v oboch svetových, kórejskej a vietnamskej vojne). Ešte jedno číslo: priemerná žena si každé ráno nanesie okolo 126 rôznych chemikálii (85% chemikálii je netestovaných – nikdy, na nikom!) .. a pokožka nie je nepriepustná 🙁
Označenie testovaná kozmetika, resp. bezpečná kozmetika (podľa FDA) znamená asi toľko, že sa z nej do 5 minút nevyhodia vyrážky..
Hovoríte si.. super, tak si nakúpim prírodnú kozmetiku? 🙂 A čo to znamená prírodná kozmetika? Prívlastok prírodná či organická kozmetika nie je v EÚ zákonom definovaný. Takže teoreticky stačí, ak šampón obsahuje stopové prvky brusníc a môže sa nazývať prírodným. Organické (GMO free, bez chemických pesticídov, či hnojív) môžu byť jednotlivé zložky produktu, no celý produkt je skutočne organický málokedy.
Nepomôžete si ani titulom hypoalergénny. Znamená len to, že je u neho nižšia pravdepodobnosť alergie než u iných produktov.
Ako si teda vyberať skutočne bezpečnú kozmetiku?
Jediná (ale skutočne nie najľahšia) cesta je vyhýbať sa najznámejším škodlivinám*:
- kamenouhoľný decht (DEA, TEA, MEA)
- 1,4-dioxán a polyetylénglykol (etylénoxid, polyetylén, polyoxyetylén, oxynol, cetearet, olet, -xynol, PEG, propylénglykol, -et)
- formaldehyd – v EÚ je zakázaný
- aróma (parfum) – ftaláty
- hydrochinón – zakázaný v Anglicku (benzofenon-3, benzoyl-5, 5-metoxyfenol, 2-hydroxy-4-metoxybenzofenón, metanón, solakvin)
- parabény (-parabén, kyselina 4-hydroxybenzoová, propylester, propyl-4-hydroxybenzoát, kyselinu benzoovú, 4-hydroxybutylester)
- parafenyléndiamín (PPD, parafenylén, p-diaminobenzén, p-fenyléndiamín, p-aminoanilín, 1,4-benzéndiamín)
- placentárny výťažok (placenta, placentárne bielkoviny)
- silikónové emolienciá (cyklometikón, dimetikón)
- SLS, SLES (laurylsulfát sodný, laurylétersulfát sodný, dodecylsulfát sodný, monododecylester)
- mastenec (talk, talcum, steatit)
- toluén (metylbenzén, toluol, benzén, butylovanýhydroxytoluén, aróma, parfum)
- triklosan
- olovo (octan olovnatý)
- ortuť (trimerosal, oxid ortuťnatý, fenyloctanortuťnatý, fenylbenzoátortuťnatý, merkurochróm)
- minerálny olej (petrolát, petrolátum)
- oxybenzón (benzofenón-3, benzoyl-5,5-metoxyfenol, 2-hydroxy-4-metoxybenzofenón, metanón, solakvin)
Moje očakávanie je, že polka práve prestala čítať a všetky tie chemikálie ich odradili.. čo je škoda.
Stačia totiž 2 kroky:
- vyberte si Vám sympatickú značku prírodnej kozmetiky
- skontrolujte jej zloženie a všetko neprírodné, čo sa Vám nezdá, môžete jednoducho skontrolovať v tomto zozname pomocou ctr+F 🙂
A inak, každý článok od Omnio, si môžete kedykoľvek pre osobné účely vytlačiť pomocou tlačítka
Možno je tento text trošku iný (rozumej nudný), no mne sa zdá fér tieto informácie posunúť ďalej. A umožniť Vám skutočne slobodné rozhodnutie, aké látky chcete mať na tele a v tele.
Vaše Omnio
* vyššie uvedený zoznam škodlivín obsahuje látky karcinogénne (dokázané na pokusoch so zvieratami či bunkovými kultúrami), látky poškodzujúce imunitný systém, alergizujúce, dráždiace, spôsobujúce bolesti hlavy alebo migrénu, zvyšujúce citlivosť pokožky na UV žiarenie a tým aj na prokarcinogénne zmeny s tým súvisiace, meniace hladinu hormónov, toxické pre nervovú sústavu, toxické pre plod, látky brániace vylučovaniu toxínov, poškodzujúce jednotlivé orgány alebo hromadiace sa v nich..
Zaujímavé stránky pre tieto účely: