Prichádza zima a treba sa postarať aj o zvýšenú výživu pleti, veď ona jediná musí vždy priamo znášať chlad a vietor. Okrem zmeny krému na výživnejší nezaškodí pleť rozmaznať aj maskou. Vybrala som tie z prírodných surovín, ktoré sú v tomto čase dostupné vo väčšine domácností.
Výroba domácich pleťových masiek
Tu nie je čo komplikovať, ak sa nám maska zdá riedka doplníme tuhú zložku, ak hustá doplníme tekutú. Ak sa nepodarí poriadne rozmixovať všetky suroviny, prenesieme (polo)masku do mažiara a tam ju zjemníme. Fajnšmekri môžu pridať kaolín alebo glycerol (ja som to pre Vás skúšala bez).
Použitie
Pleť vyčistíme, masku štedro nanesieme na tvár, vyhneme sa okoliu očí (koža je tam niekoľko krát tenšia a citlivejšia). Tieto masky sú na jedno použitie, radšej sa treba o ne podeliť ako ich skladovať a používať už nie úplne čerstvé. Masky používame 1-2 krát týždenne, u citlivej alebo silne aknóznej pleti stačí raz.
Tip: Ak máme málo času, môžeme schnutie masky urýchliť fénom (toto som neskúšala, radšej som si vždy čas našla).
Tip2: Ak použijeme masku hneď po sprche, póry budú ešte otvorené a prospešné látky sa ľahšie vstrebú.
Jesenné domáce pleťové masky
Tekvicová maska:
- 3 PL (polievkové lyžice) tekvicovej dužiny
- 1 PL na prášok zomletých ovsených vločiek
- 1 vajíčko
- 1 PL mlieka (normálna pleť) /1 PL medu (suchá pleť a na hojenie pleti)/1 PL piva (mastná pleť a ústne podanie všetky typy pleti 🙂 )
Rozdrvte vločky na prach a zmixujte s tekvicou (ak je veľa šťavy, odlejte z nej, lebo maska inak nebude mať správnu hustotu), pridajtevajíčko a nakoniec mlieko/pivo (v množstve podľa konzistencie) alebo med. Môže ísť na celú tvár okrem očného okolia. Doba aplikácie je 20 minút.
Tekvica je bohatá na vitamíny A a C (spolu s vitamínom E sú to tzv. „kožné vitamíny“) a tiež zinok, ktorý podporuje hojenie. Túto masku mamina použila pred návštevou kozmetičky a údajne bola pleť lepšie pripravená na čistenie.
Banánovo – mandľová maska:
- 1 rozmačkaný banán (nečakane)
- 2 PL mletých mandlí (môžete nahradiť aj inými orechmi, pokiaľ možno neupravenými soľou alebo pražením)
- 1 KL (kávová lyžička) medu
- ½ vanilkového struku (môžete vynechať)
Všetko spolu zmixujte. Môže ísť na celú tvár okrem očného okolia, doba aplikácie je 15 minút, zmyjeme a zároveň vmasírujeme všetky fajnoty do pleti.
Táto maska je vďaka banánu bohatá na draslík a fytohormóny podobné endrofínom. Mandle vyživujú a pri zmývaní pôsobia peelingovo (treba však zmývať jemne, lebo sú dosť hrubé na ozajstný peeling).
Špenátovo – banánová vitamínová maska:
- 15 špenátových lístkov
- mäta čerstvá 1 PL / sušená 1 KL
- zázvor čerstvý 1 KL / sušený hrot noža
- ½ banánu
Zmixujte, naneste na 20 minút a opláchnite. Maska kvôli zázvoru nie je vhodná na citlivú pleť!
Špenát obsahuje celé spektrum vitamínov, minerálov, antioxidantov a omega-3-mastné kyseliny; banán hlavne draslík; zázvor pôsobí tonizačne a mäta rozjasňuje mdlú pleť.
Zemiakovo – mandľová maska
- 1 zemiak
- 7 mandlí
- 1 KL olivového oleja
- 3 PL jogurtu (hustého!!)
Zmixujte (odprúčam dať jogurt nakoniec v množstve podľa hustoty), aplikujte na 20 minút, opláchnite.
Zemiaky pomáhajú odstrániť pigmentové škvrny a kyselina mliečna v jogurte pôsobí mierne exfoliačne (rozpúšťa odumreté kožné bunky a zabraňuje upchávaniu kožných pórov).
Rumančeková maska – nemaska
Silný čaj z Rumančeka kamilkového (po česky Harmanček) vylúhujte 10 minút. Gázu alebo pevnú papierovú vreckovku (prípadne niekoľko zložených na sebe) nechajte nasiaknuť čajom a na 20 minút priložte na tvár. Táto maska je hojivá a upokojujúca.
Všetky masky sme vyskúšali, musím povedať, že mne osobne tam chýba glycerol a kaolín a teda naozaj jemná konzistencia. Účinok mali najlepší tekvicová a špenátovo – banánová vitamínová maska, ale za vyskúšanie stoja všetky.
Prajem príjemné maskovanie.
Vaše Omnio 🙂