Domov Nápady a návody (DIY) Jesenný detox podľa ajurvédy

Jesenný detox podľa ajurvédy

od Omnio

Detox organizmu pomáha cítiť sa lepšie

Ajurvédsky jesenný detox pomáha telu zbaviť sa nahromadených vlastností z predchádzajúceho ročného obdobia. Skutočný ajurvédsky detox je vhodné podstúpiť pod dohľadom odborníka. Každý z nás si však môže vychutnať niektoré nenásilné a bezpečné súčasti tohto procesu aj doma. Budeme sa zaoberať stravou, prostredím okolo nás, ale i ´´wellness´´ procedúrami, ktoré silno odporúčam zaradiť do rutiny (schválne nepíšem dennej, lebo som realista). Princípom ajurvédskeho jesenného detoxu je podporiť trávenie, ale zároveň mu dať trošku vydýchnuť monodietou. Tiež sa snažíme podporiť vylučovanie moču, stolice ale i potu.

Prínosy ajurvédskeho jesenného detoxu

 • vylúčenie nahromadených toxínov a negatívnych emócii
 • zvýšenie sebavedomia a čistá myseľ
 • lepší spánok
 • odstránenie únavy a zmiernenie niektorých zdravotných problémov
 • posilnenie imunity a nastolenie rovnováhy v procesoch tela
 • lepšie trávenie
 • úprava menštruácie
 • ozdravenie lymfatického systému
 • odstránenie niektorých druhov bolestí

Každá očista začína stravou

Základ ajurvédskej očisty tvorí khičadí, jednoduché jedlo z ryže, mungo fazule, sezónnej zeleniny, ghí a korenín. Pre zachovanie zdravého ducha odporúčam variť si ho dopredu maximálne na jeden deň a meniť zeleninu, ktorú doň pridáte. A môj tajný tip, najprv sa ho naučte robiť ozaj chutné a zvyknite si na seba. Moje prvé khičadí bolo pekne povedané zvláštne..

Ak potrebujete (ja som vždy potrebovala), môžete niektorý chod počas dňa nahradiť čistiacou zelenou polievkou (zelenina, korenie, ghí) alebo ryžovou kašou (raňajky).

Tuhú stravu (ideálne len khičadí) jete 3 – 4 x denne, len keď pocítite hlad. Jedným z prínosov je, že sa vám po pár dňoch zjemnia chute a po skončení možno budete menej soliť či sladiť aj bez ďalšej snahy.

Pitný režim pomôže zriediť telesné tekutiny a naštartuje trávenie

Nikoho asi neprekvapí, že tento detox bude bez kofeínu. Káva zvyšuje vátu a silno vysušuje, a to nie len podľa ajurvédy. Ráno sa počas očisty pije teplý nápoj s citrónom (prípadne aj s medom) a počas dňa 180 ml jesenného čaju na trávenie (zázvor, rôzne korenie). Môžete tiež piť zázvorový čaj či prevarenú vodu. Všetky pokrmy aj nápoje je najlepšie prijímať čerstvé a teplé.

Dina-čarjá (každodenná rutina) nie len počas jesenného detoxu

Tieto činnosti je vhodné zaradiť do bežného života a tvoria aj súčasť úspešnej jesennej očisty organizmu.

 1. čistenie jazyka škrabkou každé ráno asi 7x od koreňa po špičku (ráno je to lepšie, pretože toxíny sa vylučujú viac v noci)
 2. výplach úst sézamovým olejom, 2-3x týždenne, prevaľujte kúsok oleja v ústach pár minút, potom vypľujte (je aj alternatíva s klinčekom alebo so slanou vodou a kurkumou)
 3. ráno si umyť si oči a tvár studenou vodou (podľa ajurvédy sa majú umývať otvorené oči.. ja som sa s tým zatiaľ nestotožnila), poriadne pogúľať očami
 4. výplach nosa konvičkou nétí (napustenou slaným roztokom) – nie každý to potrebuje každý deň, hlavne suchšie typy ľudí si obľúbia skôr ďalší bod
 5. olejovanie nosa – do nosných dierok jemne malíčkom vtrieme sézamový olej a zhlboka sa nadýchneme, vykonávame po výplachu nosa alebo počas olejovej masáže.
 6. suchá masáž pokožky tela (buď kefou alebo suchým peelingom) – postupujeme z okrajových častí tela smerom k srdcu rýchlymi krúživými pohybmi (miesta, kde sa nám drží nepotrebný tuk či voda masírujeme zanietenejšie)
 7. olejová masáž – počas bežných dní sa olejujte 5 minút pred sprchou teplým sezamovým olejom, ktorý chvíľku pred dáte vo vhodnej nádobe do misky s teplou vodou. Olejujeme celé telo vrátane uší a nosných dierok, cez kĺby krúžime a pozdĺž kostí hladíme rovno. Potom nasleduje teplá sprcha bez použitia mydla. Olejová masáž nie je vhodná pri zápche, menštruácií, horúčke, hnačke, nádche alebo kašli a pri poraneniach kože. Na jar olejujeme menej alebo vôbec (resp. len v rámci detoxu).

Masáž plná sebalásky

Každý deň počas detoxu a aspoň raz za týždeň počas roka si doprajte čas sami so sebou. Táto masáž prebieha podobne ako olejová masáž spomenutá vyššie, avšak použijeme na ňu väčšie množstvo oleja a masírujeme, kým ho pokožka neprestane absorbovať (cca 15 minút). Všetko by to malo prebiehať v teplej pokojnej miestnosti, po olejovaní si totiž ešte ľahneme na chrbát a relaxujeme aspoň 5 minút (pretože na vstrebanie oleja treba tých minút dokopy 20). Po skončení sa tiež umyjeme, odporúčam umyť aj sprchový kút, aby sa ďalší členovia rodiny nezranili.

Jesenný detox nemusíte odštartovať hneď

Zmena stravy, starostlivosť o seba a oddych, na to všetko treba čas. Vyhraďte si na detox pokojnejší týždeň a urobte to poriadne. Odporúčané trvanie jesenného detoxu je 3 – 7 dní, treba sa však riadiť vlastným telom. Ja to bežne ukončím skôr, účinky však cítim a som hrdá, že rešpektujem svoje telo a jeho potreby. Kým je vonku chladno začať môžete s detoxom šatníka, šuplíkov a celkovo domácnosti.

K detoxu môžete zaradiť saunovanie (pokiaľ vám robí dobre) alebo ešte lepšie celotelovú náparku a samozrejme mierny pohyb. Ja plánujem začať s pránajámou, myslím, že to bude skvelá mentálna súčasť jesenného detoxu.

V ďalšom článku nájdeš všetky recepty, ktoré v tomto chýbajú.

NOVINKY A BONUSOVÝ OBSAH PRIAMO NA MAIL?

Nespamujem! Prečítaj si informácie o ochrane súkromia.

MOHLO BY ŤA BAVIŤ