1,6K
Používanie látkových plienok, látkovanie, je nepochybne zdravšia, ekologickejšia, ale i lacnejšia alternatíva k plienkam jednorázovým. Treba však uznať, že aj náročnejšia (najmä na prvotné pochopenie čo je čo, čo je načo a čo je pre moje bábo to správne). Keďže už pár mesiacov látkujeme, rozhodli sme sa vám uľahčiť rozhodovanie a spracovať tému látkových plienok v sérii článkov.
Látkové plienky – návratnosť – oplatí sa to?
-
ekonomicky:
- ak denne prebalíme cca 6x a jedna bežná plienka z drogérie stojí cca 15 centov, za 2 roky minieme na bežné plienky cca 650€ (ak používame značkovejšie plienky, môže to byť aj dvojnásobok).
- ak nakúpime základnú výbavu, ktorú budeme vždy po 3 dňoch použitia prať (áno, rátam aj 4-tý deň prania) vyjde nás cca 350€ (s 10% zľavou – kód: omnio10, ktorú sme pre vás pripravili spolu s e-shopom Ritka v suchu o čosi menej 🙂 ).
- samozrejme u oboch druhov si vieme dopriať väčší alebo menší komfort (prať častejšie) a to môže meniť výslednú cenu a návratnosť používania látkových plienok
-
ekologicky:
- klasické jednorázové plienky sa rozkladajú cca 200-500 rokov (tie ekologické asi 5 rokov), plus máte nonstop plný kôš a to kôš na zmesový odpad – nie je možnosť ich separovať.
- látkové plienky by sa síce rozložili o čosi rýchlejšie, ale pointa je, že ich viete použiť opakovane. Opakovane nie len u jedného dieťaťa, viete ich použiť aj u ďalších potomkov, predať (minimálne vrchnú nepremokavú časť) alebo recyklovať na upratovanie domácnosti.
- sušenie látkových plienok v sušičke výrazne zvyšuje spotrebu vody a preto pokiaľ je možnosť, je ideálne sušiť ich na vzduchu či dokonca slnku 🙂 .
-
zdravotne:
- tu je miesto pre polemiku v závislosti od značky, pokiaľ sa však bavíme o klasických plienkach známych značiek, tie sú z nejakého dôvodu bielené a to chlórom (ten ako taký nevadí, ale vedľajšie produkty tohto procesu sú karcinogénne).
- klasické plienky obsahujú značné množstvo plastu, čo podporuje vznik zaparenín a možných problémov s potenciou u chlapcov.
- ďalšie zložky môžu mať vplyv na zdravie a povedzme si na rovinu, koľko z nás by nosilo denne nohavičky z umeliny (zaujímavé je, že zacikaná jednorázovka smrdí, zacikaná látková vôbec).
- bábo v látkovej plienke cíti, že je pocikané (ak nepoužijeme separačnú vrstvu – o tom v ďalšom článku) a neskôr ho to motivuje chodiť na nočník (alebo uľahčuje čiastočnú bezplienkovú komunikačnú metódu – o tej si tiež povieme v ďalších článkoch).
-
časovo:
- čo sa týka údržby látkových plienok: tuhé časti stiahnete do záchoda (aj to až keď zavediete tuhú stravu), 2-3 dni plienky zbierate, potom operiete (teda operie práčka), zavesíte a zložíte – keď nerátam čas prania (lebo ručne v potoku už asi neperiete) vyjde vás to o cca polhodinku týždenne navyše – pre porovnanie si predstavte, koľko vám trvá každodenné vynášanie zbytočných odpadkov 🙂 .
- nespornou výhodou látkových plienok je, že sa vám neminú (nemusíte utekať do obchodu, stačí oprať 🙂 ).
Ďalšie články našej série o látkových plienkach sa budú venovať výberu výbavičky a rozdielom medzi rôznymi druhmi vrchných nohavičiek a savých vrstiev a starostlivosti o látkové plienky.
Vaše Omnio