Domov Nápady a návody (DIY) Čo ste mohli zažiť na festivale udržateľnosti POMALO?

Čo ste mohli zažiť na festivale udržateľnosti POMALO?

od Omnio
festival pomalo

Slow fashion nápady, prednášky a vystavovatelia

Toto je hlavný dôvod, prečo na festivale Pomalo nemožno chýbať. Pokiaľ sa zaujímate o udržateľnú módu, festival POMALO je miesto, kde bude všetko v kocke. Prídu a o svoje vedomosti sa podelia aj dizajnérka Alžbeta Ihrová, zakladateľka značky Bagbet, ktorá prešíva staršie kúsky na nové a módna návrhárka Kamila Vodochodská, ktorá pomáha zostavovať malé a zároveň funkčné šatníky bez zbytočného plytvania.

Obe tieto skvelé ženy sú veľmi aktívne v oblasti udržateľnej módy, tu je malá ukážka:

Môžeme z našich šatníkov vyradiť čisto syntetické materiály, ktorých rozpad, ale aj nosenie a pranie ničí životné prostredie najviac. Na začiatok si stačí klásť otázku pri veciach, ktoré v šatníku už máme: “Kúpil by som si túto vec znovu za rovnaké peniaze so skúsenosťou, ktorú s daným kúskom odevu mám?” Alebo sledovať kde a s kým sme boli reálne počas, napríklad, posledného mesiaca z pohľadu dress codu. Sledovať v akom prostredí sme sa pohybovali, či sme chodili pešo, na aute a podobne. Často s veľkým prekvapením zistíte, ako ľahko sa dajú určiť naše reálne potreby, čo sa obsahu šatníka týka. Nie tie domnelé potreby, ktoré vznikajú pod nátlakom všadeprítomnej reklamy, emócií, impulzov či kreativity. (Kamila Vodochodská)

Na festivale POMALO budete prednášať o tom, ako si vytvoriť efektívny šatník. Môžete povedať nejaký tip, ktorý by bol na tejto ceste užitočný?

Skúste sa zamyslieť a vypísať si päť konkrétnych kúskov zo šatníka, ktoré vám fungujú a prečo majú pre vás takú hodnotu, či prečo k nim máte taký vzťah. Napíšte si čokoľvek vám napadne. Uvidíte, že objavíte cenné informácie. Väčšina z nás odpovede na niektoré otázky týkajúce sa vlastných šatníkových príbehov pozná, ale nevieme, ako sa sami seba pýtať a ako s informáciami nakladať. A ja som vlastne len taký prekladateľ 🙂 . (Kamila Vodochodská)

Za posledných 20 rokov nakupujeme štyrikrát viac oblečenia ako predtým a nosíme ho o polovicu kratšie.. ..odevné firmy dokázali v roku 2017 vyrobiť 80 miliárd kusov oblečenia. Z tohto množstva dve tretiny skončili nepredané ešte v ten istý rok na skládke alebo v spaľovni.. (Alžbeta Ihrová)

Dnes nakupujem inak, ako kedysi. Môj šatník sa v súčasnosti skladá z veľmi pekných kúskov, ktoré sú mojou srdcovou záležitosťou a rozhodla som sa, že nechcem opäť nakupovať lacné, nekvalitné oblečenie vo výpredajoch, ktoré mi vydrží len pár mesiacov. Najväčšiu časť môjho šatníka tvoria Bagbet kúsky, ktoré som si buď sama ušila, alebo prešila zo starších kúskov oblečenia. Už vyše rok a pol nenakupujem v obchodných centrách. Peniažky, ktoré by som za bežných okolností minula na nekvalitné oblečenie vo výpredajoch, som si radšej odložila a neskôr som si kúpila hodnotný kúsok od slovenských dizajnérov ako napríklad Tereza Feňovčíková, Biela, Drobne store či Patrik Haas. Moje oblečenie na bežné nosenie tvoria kúsky, či už z našich SWAPov alebo second handov. Alternatív ekologického nakupovania je aj na Slovensku veľa. A v konečnom dôsledku nemusíte minúť ani veľa peňazí, pretože si svoj minimalistický šatník môžete kľudne zostaviť aj z kúskov zo second handu. Minimalistické šatníky sú veľmi osobné a môžu sa navzájom veľmi líšiť. Všetko sa odvíja od vášho životného štýlu a preferencií. (Alžbeta Ihrová)

SWAP oblečenia – to chceš 🙂

Stačí si zbaliť nepoškodené kvalitné kúsky, ktoré už nechcete nosiť a prísť ich vymeniť. Šikovné, že? 🙂

SWAP je jedným z našich pilotných podujatí, ktoré organizujeme. Funguje to tak, že do spoločného obehu môžete priniesť dámske, pánske a detské oblečenie, topánky, kabelky a doplnky, ktoré chcete “swapovať”. Musia však byť vo výbornom stave. Voňavé, čisté, pekné a nepoškodené. Také, ktoré by ste dali svojej dobrej kamarátke alebo kamarátovi. Oblečenie, ktoré je špinavé, poškodené, teda jednoducho už nie je vhodné na ďalšie nosenie patrí do zberných kontajnerov určených na textil. Takýmto spôsobom sa najrýchlejšie poškodené oblečenie dostane k recyklátorovi, ktorý vie následne z tohto materiálu vyrobiť izolačné materiály alebo výplne do gaučov. Čo sa týka štatistík, priemerne nám ľudia na jeden SWAP prinesú tonu oblečenia a 800 kg si naspäť zoberú. Nás veľmi teší, že to oblečenie rotuje a týmto spôsobom sa predlžuje jeho životnosť. (Alžbeta Ihrová)

No ak náhodou na POMALO neprídete, pokojne si takýto swap môžete urobiť aj doma s kamoškami alebo rodinou. Ja som tohto veľkým fanúšikom. Takéto mini swapy sme si s kamoškami robili pomerne často a bolo to naozaj super. Vrele odporúčam. (Alžbeta Ihrová)

Obrovské množstvo vystavovateľov, predajcov a prednášajúcich..

..z oblastí zero waste, etickej módy, udržateľného dizajnu, fair trade, eko, bio a vegan .. všetko na jednom mieste – na festivale POMALO!

~ Prednášky.
09:30 – 10:30 Permakultúra v bežnom živote | Stará tržnica
10:35 – 11:35 Cesta k efektívnemu šatníku | Stará tržnica
11:40 – 12:40 Ani omrvinka nazmar | Stará tržnica
12:45 – 13:45 Príbeh mojej skrine s Fashion revolution | Stará Tržnica
13:50 – 14:50 Móda vnímaná cez odpad | Stará tržnica
14:55 – 15:55 TU vodu nepi! | Stará tržnica
16:00 – 17:00 Kompost náš každodenný | Stará tržnica
17:00 – 18:00 SmeŽeny: Ako žiť udržateľne | Stará tržnica
18:05 – 19:00 Udržateľnosť nie je iba Zero Waste | Stará tržnica

Zoznam predajcov a vystavovateľov nájdete TU

Tak čo prídete aj o rok?

Vaše Omnio 🙂

Spoluorganizátormi a garantmi podujatia sú organizácia Fashion revolution, IPRUM (Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy), INCIEN (Inštitút cirkulárnej ekonomiky) a Nosene.

NOVINKY A BONUSOVÝ OBSAH PRIAMO NA MAIL?

Nespamujem! Prečítaj si informácie o ochrane súkromia.

MOHLO BY ŤA BAVIŤ