Ako píšem tento blog, moje myslenie sa posúva ekologickejším smerom. V praxi je tempo môjho posunu skutočne slimačie, ale o to viac si vychutnávam jednotlivé pokroky.
Keďže sa nám už blíži neslávne známe jarné upratovanie, rozhodla som sa o svoj ďalší EKO krok podeliť s Vami. Skúsite ho spraviť so mnou?
Prírodné čistiace prostriedky
Najuniverzálnejší pomarančový čistič
Zmiešame:
- 9dcl vody (prevarená alebo destilovaná) – časť možno nahradiť octom
- 1 dcl vodKy
- 15 kvapiek pomarančového éterického oleja
… a čistíme kuchyňu, kúpeľňu, záchod, okná, podlahy (možno zriediť 2:8).
A ak sa namiesto vodky nájde prebytok pomarančov resp. šupiek z nich:
- pomarančové šupky (rátam s tým, že ak kupujete striekané pomaranče, čistíte ich kefou a horúcou vodou) – zalejeme octom
- necháme 3 mesiace stáť (môžeme zbierať postupne 🙂 ) – občas pretrepeme, najmä ak si spomenieme 🙂
- precedíme
- obe možnosti plníme samozrejme do nádoby s rozprašovačom (od neho závisí 1/2 úspechu)
Domáci saponát na riad
- nastrúhame a v 0,5 l horúcej vody rozpustíme 50 g olivového mydla
- pridáme 1 PL (polievkovú lyžicu) octu (lesk a dezinfekcia)
- zahustíme 1 KL (kávovou lyžičkou) jedlej sódy – kým sa nerozpustí a nezgélovatie – to môžeme urýchliť chladom
- pridáme jemný esenciálny olej – ktorého zvyšky nám nevadí zjesť (ja som dala pomaranč)
- na zvýšenie penivosti môžeme pridať 10 ml coco glukozidu
- dáme do vhodnej nádoby – ideálne s dávkovačom 🙂
Domáca aviváž
Práve som vybrala z práčky župan, ktorý voňal úplne božsky a viem, že mi nepodráždi pokožku a do odpadu odtiekla čistá príroda. Recept je úplne easy – voda: ocot = 1:1 a éterický olej cca 20 kvapiek na liter (odporúčam začať levanduľovým). Do prania stačí dať 2-3 polievkové lyžice (nezabudnite predtým pretrepať). Túto aviváž si môžete urobiť aj do zásoby, ale treba myslieť na to, že éterický olej bude pomaly prchať. My ju používame spolu s mydlovými orechami (článok o nich nájdeš TU).
Voňavá voda na žehlenie
Čo viac si priať, ako zaspávať v upokojujúcej vôni levandule? Stačí zmiešať vodku a vodu 1:4 a pridať pár kvapiek éterického oleja. Použijeme priamo do žehličky alebo do spreja pred žehlením.
Voňavý vankúšik pre lepší spánok alebo dýchanie pri upchatom nose
Princíp aj recept sú podobné ako u vody na žehlenie. Do spreja dáme alkohol (vodku) a éterický olej (levanduľu pre lepší spánok alebo eukalyptus pre ľahšie dýchanie). Nastriekame na vankúš.
Čistič odpadu so soľou
- Ak je odpad len ľahko upchatý, stačí rozmiešať pol hrnčeka soli v 4 l horúcej vody a naliať do odpadu.
- Ak je to vážnejšie, skúste pol hrnčeka soli zaliať najprv rovnakým množstvom octu a po štvrťhodinke vriacou vodou.
Čistič WC
Jedlú sódu nasypeme do misy a zalejeme octom. Po vyšumení očistíme kefou. Pomáha pri vodnom kameni aj na pohltenie pachov. Ak chcete záchod aj prevoňať pridajte kvapku obľúbeného éterického oleja (tea tree alebo škorica budú pôsobiť aj dezinfekčne).
Pasta so sódou na koberce
Ocot a vodu 1:1 zmiešame s takým množstvom sódy aby vznikla pasta. Tú kefou nanesieme na koberec, vykefujeme a po uschnutí zvyšnú sódu povysávame.
Olej na nerez
Po prečítaní tohto názvu asi krútite hlavou. Aj ja som krútila, kým som to nevyskúšala. Áno, na leštenie nerezu (a z lenivosti aj na ľahšie čistenie) už používam len OLIVOVÝ OLEJ. Ak stále neveríte, vyskúšajte 🙂
Parfum ala topánka
Ako prevoňať nie úplne voňavé topánky? Stačí obrúsok, do neho dáme lyžicu sódy a kvapneme 3 kvapky eukalyptového oleja. Zložíme do balíčka a umiestnime do vyvolenej topánky 🙂 .
Tak čo, pozdávajú sa Vám? Ak áno, verím, že niektoré z týchto receptíkov na prírodné čistiace prostriedky vyskúšate a teším sa na Vaše postrehy k nim alebo prípadné nápady na nové.
Vaše Omnio 🙂